UEFA dënon Serbinë, shkak shqiptarët dhe Kosova! Serbët e presin rëndë 

Futboll

UEFA dënon Serbinë, shkak shqiptarët dhe Kosova! Serbët e presin rëndë 

Nga: K.Goca Më: 19 qershor 2024 Në ora: 21:11
Pamje

UEFA gjobit Federatën e Futbollit të Serbisë për sjelljen e pahijshme të tifozëve në ndeshjen kundër Anglisë.

Një ditë pasi u luajt kjo ndeshje, UEFA nisi procedurat ndaj federatës serbe.

Federata e Futbollit të Serbisë u gjobit për dy arsye: Hedhja e objekteve dhe pankarta me mesazhe që nuk janë të përshtatshme për një ngjarje sportive.

Përkatësisht, UEFA gjobiti FSS me 4500 euro për hedhjen e gjërave në fushë gjatë ndeshjes.

Gjithashtu, UEFA gjobiti Federatën Serbe me 10 mijë euro për një mesazh provokues në ndeshje.

Huliganët serbë provokuan në ndeshjen me Anglinë, duke paraqitur flamuj në provokim të Kosovës dhe të shqiptarëve e me mesazhe provokuese "Kosova është zemra e Serbisë"..

Ndër të tjera, tifozët serbë kishin shfaqur flamurin e Serbisë mbi hartën e Kosovës dhe mbishkrimin “S’ka dorëzim”.

Ka pasur edhe thirrje anti-shqiptare.

]Një farë pamfleti serb “Kurir” e ka përjetuar due shkarravitur kësisoj: “UEFA duket se nuk e ka problem me simbolet e “Shqipërisë së Madhe” në EURO 2024, mesazhet politike dhe mesazhet e tjera militante”.
 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat