Pse Holanda vesh fanella portokalli pavarësisht se nuk është një ngjyrë në flamurin e tyre?

Futboll

Pse Holanda vesh fanella portokalli pavarësisht se nuk është një ngjyrë në flamurin e tyre?

Më: 21 qershor 2024 Në ora: 09:45
Flamuri i Holandës është i kuq, i bardhë dhe blu, por a keni ndaluar ndonjëherë të pyesni veten pse bluzat që veshin janë portokalli?

Tifozët e futbollit po e kuptojnë pse kombëtarja e Holandës vesh një fanellë portokalli pavarësisht ngjyrës që nuk shfaqet në flamurin e shtetit evropian.

Në skenën ndërkombëtare, më pak ekipe janë po aq ikonike sa Holanda. Që nga viti 1905, ata kanë mahnitur botën me një lojë mahnitëse futbolli.

‘Futbolli total’ i tyre ka mahnitur imagjinatën e trajnerëve në mbarë botën dhe ndikimi i tij është ende jashtëzakonisht i spikatur në ndeshjen e sotme.

Holanda është tërhequr në Grupin D për Euro 2024, së bashku me Poloninë, Austrinë dhe Francën.

Ndërsa ata u eliminuan në mënyrë tronditëse në turneun e fundit kundër Republikës Çeke, ka shumë optimizëm në kampin holandez me të rinj si Xavi Simons që i janë bashkuar ekipit.

Ronald Koeman e nisi turneun e tyre me një fitore 2-1 kundër Polonisë të dielën në Volksparkstadion në Hamburg dhe do të përballet me Francën sot (e premte) në mbrëmje, duke kërkuar të ndërtojnë një fillim të fortë të turneut.

Flamuri i Holandës është i kuq, i bardhë dhe blu, por a keni ndaluar ndonjëherë të pyesni veten pse bluzat që veshin janë portokalli?

Ata nuk janë i vetmi vend që veshin një fanellë me ngjyra të ndryshme nga ato të përfaqësuara në flamurin e tyre, me veshjen ikonë të bardhë të Gjermanisë në kontrast të plotë me të kuqe, të zezë dhe të verdhë që zbukuron flamurin e tyre kombëtar.

Epo, tani ka ardhur përgjigja.

Fanella dhe stema e Holandës janë portokalli sepse është ngjyra e Shtëpisë së Orange-Nassau – familjes mbretërore holandeze.

“Prince of Orange” apo “Princi i Portokallisë” shihet si një kompliment në vendin holandez. Ata nuk janë skuadra e vetme sportive që veshin portokalli.

Ekipet e hokejit dhe ragbit të Holandës e bëjnë këtë gjithashtu, së bashku me një numër ekipesh të tjera sportive, ndërsa pseudonimi i ekipit të futbollit është ‘Oranje’ ose ‘portokallinjtë’. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat