Ukraina fiton me përmbysje ndaj Sllovakisë

Futboll

Ukraina fiton me përmbysje ndaj Sllovakisë

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 21 qershor 2024 Në ora: 15:14 Përditësuar në ora: 16:50 më 21.06.2024
Ukraina feston

Sllovakia kokulur

Ukraina ka shënuar fitore e parë dhe ka sjell gëzim të madh të populli i Ukrainës.

Ukraina e ka mposhtur me rezultat 2:1 Sllovakinë, në ndeshjen e xhiros së dytë të Grupit E të Kampionatit Evropian.
Një fitore me përmbysje dhe duke hedhur pas shpine disfatën me 3:0 nga Rumania. 

Sllovakia - Ukraina 1:2

Stadiumi "Merkur Spiel-Arena" në Dusseldorf.
Gjyqtar: M. Oliver.
Shikues: 45.000. 

Shënues: Schranz (17') - Shaparenko (54'), Yaremchuk 80')..

Kartona të verdhë: Yaremchuk.

Sllowakei Dubravka - Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko (Obert 67') - Lobotka, Kucka, Duda (Benes 60'), Schranz (Sauer  84;), Haraslin (Suslov 67') - Bozenik (Strelec 60')..
Ukraina: Trubin - Tymchyk, Zabarnyi, Matviyenko, Zinchenko - Shaparenko (Talovierov 90+2'), Brazhko (Sydorchuk 85'), Sudakov, Yarmolenko (Zubkov 67'), Mudryk (Malinovsky 85') - Dovbyk (Yaremchuk 67').

Në minutën e 17-të, futbollisti Ivan Schranz nga afërsia shënoi me kokë për rezultatin 1:0.

Në minutën e 34-të, Ukraina në rast për gol por goditja e Oleksandr Tymchyk ndalet nga shtylla e djathtë e poshtme e Sllovakisë.

Futbollisti Zinchenko ka asistuar deri të Mykola Shaparenko i cili nga afërsia me goditje të saktë e ka barazuar rezultatin në minutën e 54-të.

Gëzim të Ukraina në minutën e 80-të, futbollisti Roman Yaremchuk nga afërsia e në pozitë të vështirë pothuajse nga këndi i vdekur, ka shënuar për epërsinë 2:1 në favor të Ukrainës. Kjo ishte paraqitje e 52 dhe goli i 16-të në fanellën e Ukrainës.

Rumania (një ndeshje më pak) kryeson me 3 pikë, pasojnë Ukraina me 3, Sllovakia 3 dhe Belgjika 0 pikë (një ndeshje më pak).

Ukraina ballëlart

(E plotësuar) - Minuta e fundit.

85' Ukraina afër fitores.

Sllovakia - Ukraina 1:2

Stadiumi "Merkur Spiel-Arena" në Dusseldorf.
Gjyqtar: M. Oliver.
Shikues: 45.000. 

Shënues: Schranz (17') - Shaparenko (54'), Yaremchuk 80')..

Kartona të verdhë: Yaremchuk.

Sllowakei Dubravka - Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko (Obert 67') - Lobotka, Kucka, Duda (Benes 60'), Schranz (Sauer  84;), Haraslin (Suslov 67') - Bozenik (Strelec 60')..

Ukraina: Trubin - Tymchyk, Zabarnyi, Matviyenko, Zinchenko - Shaparenko, Brazhko (Sydorchuk 85'), Sudakov, Yarmolenko (Zubkov 67'), Mudryk (Malinovsky 85') - Dovbyk (Yaremchuk 67').

80’ Futbollisti Roman Yaremchuk nga afërsia e në pozitë të vështirë pothuajse nga këndi i vdekur, ka shënuar për epërsinë 2:1 në favor të Ukrainës. Kjo ishte paraqitje e 52 dhe goli i 16-të në fanellën e Ukrainës.

78’ A do të ketë fitues? 

75’ Ukraina e do fitoren.

71" Lojë e luftuar.60’ Ky barazim nuk do t’i shkojë për shtati Ukrainës.

64' Lojë me ritëm.

60’ Ky barazim nuk do t’i shkojë për shtati Ukrainës.

54’ Futbollisti Zinchenko ka asistuar deri të Mykola Shaparenko i cili nga afërsia me goditje të saktë e ka barazuar rezultatin.

53’ Ukraina po lufton më mish e më shpirt por pa finalizim deri me tash.49’ Sllovakët janë në epërsi por Ukraina lufton për të barazuar.

46' Fillon pjesa e dytë.

Përfundon pjesa e parë.

44’ Sllovakia shumë e rrezikshme, e do golin e radhës.41’ Presioni të Ukraina, ky rezultat e rrezikon shumë. 

37’ Ukraina po orvatet por sukses deri me tash por në anën tjetër Sllovakia shumë e rrezikshme.

34’ Ukraina në rast për gol por goditja e  Oleksandr Tymchyk ndalet nga shtylla e djathtë e poshtme e Sllovakisë.

Sllovakia po tregon lojë të mirë po ashtu edhe Ukraina.20’ Ukraina është në krizë të rezultatit dhe i duhet patjetër fitorja për të shpresuar më shumë.

17' Futbollisti Ivan Schranz nga afërsia shënoi me kokë për rezultatin 1:0.

14’ Të dy kombëtaret e duan fitoren. 

10’ Lojë e shpejt.

5" Nuk ka gola.

Ukraina apo Sllovakia?

Skuadrat zbresin në fushë, sllovakët kërkojnë fitoren e dytë radhazi

Sllovakia ishte surpriza e parë e këtij Europiani në raundin e parë pasi mposhti Belgjikën me shifrat 1-0 duke e nisur turneun me 3 pikë. 

Sot ata do të presin Ukrainën e cila u mposht nga Rumania me shifrat 3-0.

Sot ukrainasit do të kërkojnë pikët e para, pavarësisht se favorite në letër është Sllovakia.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat