Italia mbanë seancën stërvitore para ndeshjes me Kroacinë

Futboll

Italia mbanë seancën stërvitore para ndeshjes me Kroacinë

Më: 23 qershor 2024 Në ora: 18:30
Luciano Spalletti

Pak më shumë se 24 orë para ndeshjes vendimtare të Euro 2024 me Kroacinë, Luciano Spalletti dhe skuadra e tij e Italisë zhvilluan një seancë të rëndësishme stërvitore në fushën e Iserlohn.

Azzurri-t e gjejnë veten në një pozitë të pasigurt në ndeshjen e tyre të tretë të Grupit B në Kampionatin Evropian, duke u renditur në vendin e dytë me tre pikë, tre pas Spanjës dhe dy përpara Shqipërisë dhe Kroacisë.

Italia siguroi një fitore të ngushtë 2-1 ndaj Shqipërisë në ndeshjen e saj hapëse përpara se të dështonte në ndeshjen e saj të dytë kundër Spanjës, duke pësuar një humbje 1-0 që mund të kishte qenë shumë më e dhimbshme nëse Gianluigi Donnarumma nuk do të kishte performuar mirë në Gelsenkirchen.

Tre gjëra të vërejtura në stërvitjen e Italisë

Portierët e Italisë hynë fillimisht në fushë në Iserlohn, ndërsa shokët e tyre të skuadrës jashtë fushës u ngrohën me biçikleta stërvitore dhe topa mjekësi në anë.

Spalletti dhe stafi i tij folën nga afër me Federico Dimarco, i cili vuan nga një kavilje e mavijosur pas një goditjeje në humbjen ndaj Spanjës, përpara se të largohej herët nga seanca stërvitore për të punuar në një fushë të veçantë, duke e përjashtuar atë nga përballja me Kroacinë.

Trajneri i Italisë vëzhgoi me vëmendje punën e stërvitjes së portierëve përpara se të ndahej për të biseduar me stafin e tij për t’u përgatitur për punën taktike të seancës së sotme, ndërsa lojtarët jashtë fushës përfunduan një stërvitje rondo si pjesë e nxehjes së tyre.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat