Lajçak reagon pas tensionimit të situatës në veri

Lajme

Lajçak reagon pas tensionimit të situatës në veri

Më: 21 shtator 2021 Në ora: 16:01
Miroslav Lajçak

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka reaguar për tensionimin e situatës në veri si pasojë e vendosjes së reciprocitetit për targat.

Përmes një statusi në Twiter, Lajcak ka thënë se për situatën e krijuar i ka informuar ambasadorët, ndërsa ka bërë thirrje për ulje të tensioneve dhe lejim të lëvizjes.

Po ashtu ka ripërsëritur gatishmërinë e BE-së për të ndërmjetësuar në bisedimet për të gjitha çështjet e hapura.

“Është shumë e rëndësishme që të ulen tensionet dhe të rivendoset paqja dhe lejimi i lëvizjes. Ne jemi të gatshëm për t’i lehtësuar bisedimet për të gjitha çështjet e hapura në dialog”, ka shkruar ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat