Odaloviç: Situata në veri i ka kthjellë autoritetet në Kosovë

Lajme

Odaloviç: Situata në veri i ka kthjellë autoritetet në Kosovë

Nga: F.B Më: 4 tetor 2021 Në ora: 08:58
Odaloviç

Burime nga pikat kalimtare në Jarinje edhe në Bernjak kanë njoftuar se pikërisht në ora 8.00 ka nis aplikimi i vendosjes së tiketave për automjetet e para që kanë hyrë në Kosovë, duke bërë kështu normalizimin e trafikut në ato pika, shkruan “RTS”, transmeton “Bota sot”.

Ky normalizim erdhi si rezultat i marrëveshjes së arritur në takimin e delegacioneve në Bruksel, ku secila palë u obligua që të vendosen tiketa ngjitëse, ndërsa në afatin prej 6 muajve të arrihet marrëveshja për zgjidhjen e kësaj çështje konform standardeve të BE-së.

Nuk ka pasur komplikime apo procedura të zgjatura, i gjithë procesi për një automjet ka kaluar shpejtë dhe ka zgjatur disa minuta rreth aplikimit të automjetit të parë

Lidhur me situatën në këto pika, sekretari i Kuvendit të Serbisë, Velko Odaloviç ka thënë se pret realizimin e marrëveshjes së arritur për tabelat  dhe trafiku në 6 muajt e ardhshëm do zhvillohet pa pengesa.

Me marrëveshje u bë e ditur se situata e tensionuar dhe dhuna nuk tolerohen dhe kyçja e KFOR-it ka rëndësi të madhe, shtoi ai.

"Kjo ishte keqpërdorim brutal i situatës, dërgimi i aq shumë forcave të armatosura speciale për të bërë këtë që po bëhet ishte e tepërt dhe tregon synimin e tyre. I gjithë tregimi dhe përmbushja pa incidente tregon se ata kishin dëshirë të tregojnë se mund të okupojnë veriun dhe menduan se mund ta kontrollojnë...por situata i ka kthjellë", tha Odaloviç.

Sipas tij Kurti me këtë aksion pësoi fiasko, por më e rëndësishmja ishte se çdo gjë përfundoi qetë edhe pa incidente.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat