Ish-prokurorja e EULEX-it, Maria Bamieh – do të marrë 423 mijë funte nga shteti i saj

Lajme

Ish-prokurorja e EULEX-it, Maria Bamieh – do të marrë 423 mijë funte nga shteti i saj

Më: 3 korrik 2022 Në ora: 13:52
Maria Bamieh

Një prokurore e shkarkuar nga puna në Zyrën e Jashtme, pasi sinjalizoi për dyshimet për korrupsion në misionin më të madh të jashtëm të BE-së në Kosovë, është dakorduar për një marrëveshje me qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar që kap shumën e mbi 400 mijë funteve, shkruan Guardian.

Maria Bamieh, pretendon se gjatë tetë viteve të fundit Zyra e Jashtme dhe ajo e Commonwealthit dhe për Zhvillim (FCDO), dështuan t’i ofrojnë mbështetje pasi ishte përpjekur të zbulonte bashkëpunimet e mundshme midis zyrtarëve të BE-së dhe të kriminelëve të dyshuar në Kosovë.

E në vend të kësaj, ajo theksoi se zyrtarët e qeverisë i thanë të injoron provat e dukshme, të marrëveshjes në misionin e BE-së për sundimin e ligjit të quajtur EULEX.

Pretendimet e saj do të shqyrtoheshin nga gjykata në maj dhe qershor të këtij viti, por marrëveshja prej 423 mijë funteve u arrit pak para seancës së parë. Megjithatë FCDO vazhdoi të mohon me forcë pretendimet e Bamiehit.

Duke folur për herë që të parë që nga marrëveshja e arritur, Bamieh tha për Guardian se ajo është dashur të lavdërohet për ekspozimin e provave të korrupsionit, por në vend të kësaj është keqtrajtuar dhe u detyrua të largohej nga puna.

“Besoj se është dashur të lavdërohesha dhe mbështetesha nga FCDO-ja, për ngritjen e shqetësimive të mia rreth korrupsionit të mundshëm brenda EULEX-it dhe trajtimit që kam pasur më pas, por përkundrazi u ndjeva e braktisur”, shtoi ajo.

Bamieh ka punuar në Kosova si prokurore ndërkombëtare për EULEX-in, kur ngriti shqetësimet e saj për herë të parë kah mesi i vitit 2012.

EULEX-i kishte kushtuar më shumë se 1 miliard euro (703 milionë funte) për t’u krijuar nga BE-ja, me premtimin se do të “ndiqeshin peshqit e mëdhenj” në mesin e politikanëve kosovarë që pretendohej se ishin të përfshirë në krimin e organizuar. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat