Shallenberg: Çështjet bilaterale dhe historike duhet të lihen jashtë procesit të negociatave

Maqedonia

Shallenberg: Çështjet bilaterale dhe historike duhet të lihen jashtë procesit të negociatave

Më: 21 dhjetor 2020 Në ora: 21:36
Aleksander Shallenberg

“Austria është shumë e zhgënjyer që nuk u arrit asnjë marrëveshje për fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut, sepse pozicioni ynë është që çështjet bilaterale dhe historike të lihen jashtë procesit të negociatave. Maqedonia e Veriut ka bërë gjithçka që është e nevojshme për të filluar negociatat dhe mendoj se do të ishte e drejtë të ndodhin sa më shpejt të jetë e mundur”, tha ministri federal për Evropë dhe Punë të Jashtme i Republikës së Austrisë, Aleksander Shallenberg, pas një takimi në Vjenë, me ministrin e Punëve të Jashtëm, Bujar Osmani.

Ai shtoi se janë shumë të zhgënjyer që nuk arritën marrëveshje për të filluar negociatat deri në fund të këtij viti me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

“Nga këndvështrimi ynë, nga këndvështrimi im, nevojitej ta bëjmë atë. Për të qenë i qartë, qëndrimi ynë është që çështjet bilaterale dhe historike duhet të qëndrojnë jashtë procesit të negociatave. Ju keni thënë mirë që procesi i zgjerimit të BE-së është proces i evropianizimit, jo i bilateralizimit, dhe kështu duhet të jetë. Ky ishte qëndrimi ynë mbi çështjen e emrit me Greqinë derisa ishte në rendin e ditës”, tha Shallenberg.

Ai theksoi se Maqedonia e Veriut është vend model për sa i përket procesit të negociatave të pranimit. Sipas tij, RMV ka bërë bërë mirë, duke shtuar se për këtë arsye ishte i mendimit se do të ishte e drejtë të hapnin negociatat me BE sa më shpejt të ishte e mundur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat