Rritet për 23 për qind numri i rasteve të reja me koronavirus

Maqedonia

Rritet për 23 për qind numri i rasteve të reja me koronavirus

Më: 10 mars 2021 Në ora: 17:48
Foto ilustrim

Të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik tregojnë se infektimet me koronavirus janë rritur për 23%.

Në periudhën 1 deri më 7 mars 2021 janë regjistruar 4.463 raste të reja pozitive në 35 qytete.

Pjesa më e madhe e tyre janë nga Shkupi, ndërsa icidenca më e lartë javore është regjistruar në Negotinë sëbashku me Demir Kpainë.

Të infektuarit janë nga të gjitha grupmoshat, më e zakonshmja është mbi 60 vjeç (23%), më pas vijojnë personat e grup- moshës 30-39 vjeç (20.1%), 40-49 (17.8%), 50-59 (17.4%), 20-29 (14%). Numri më i vogël i të infektuarve është shënuar tek fëmijët nga mosha 0 deri më 9 vjeç (2.3%) dhe 10-19 (5.2%). Ndërsa, në krahasim me javën e kaluar është ulur numri i rasteve të vdekshmërisë me një shifër prej 17.4%.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat