Shaqiri për mungesën e librave: Presim të jenë gati deri në fund të tetorit

Maqedonia

Shaqiri për mungesën e librave: Presim të jenë gati deri në fund të tetorit

Më: 25 shtator 2022 Në ora: 17:54
Jeton Shaqiri

Nxënësit e shkollave fillore në Maqedoni, përballen me mungesën e teksteve shkollore. Disa nxënës nuk kanë fare libra dhe disa të tjerë mësojnë me libra të vjetëruar. E për këtë Ministri i Arsimit Jeton Shaqiri u shpreh se u ka bërë thirrje mësueseve që të komentojnë në zyrën e tij në lidhje me tekstet shkollore.

“Unë si ministër i kam dhënë informacion të gjithëve dhe publikut, i ftoj të gjithë, mësues dhe punëtorë, të bëjnë komente në zyrën time për punën me tekstet shkollore, që së bashku me Shërbimin Pedagogjik të shqyrtojmë ato komente që vijnë. përmbajtjen e teksteve shkollore dhe probleme të tjera. Për tekstet e vjetra që janë në arsimin fillor, jam pro që me futjen e konceptit të ri të japim një kontribut për ndryshimin e tyre, ndaj insistoj që tekstet të jenë cilësore gjatë periudhës kohore”, deklaroi Jeton Shaqiri Ministër i Arsimit.

Shaqiri shton se pjesë të agjendës së tij kanë qenë tekstet shkollore, por vitin e fundit është ndryshuar koncepti i arsimit dhe për këtë ka mungesë të librave.

“Kjo është një temë bazë në periudhën e fundit. Një temë bazë për mua si ministër, që në fillim kur erdha në këtë detyrë, si pjesë e agjendës sime ishin tekstet shkollore. Është një problem që nuk është vetëm në vitin e fundit, por në një periudhë më të gjatë, si në arsimin fillor ashtu edhe në atë të mesëm. Vitin e fundit kemi ndryshuar konceptin e arsimit bazë, ku fillojmë me kurrikulat e reja”, deklaroi Jeton Shaqiri.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat