Kovaçevski kërkon ndihmë nga BE-ja për bllokadën e OBRM-PDUKM-së dhe “Të Majtës”

Maqedonia

Kovaçevski kërkon ndihmë nga BE-ja për bllokadën e OBRM-PDUKM-së dhe “Të Majtës”

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 15:05
Dimitar Kovaçevski

BE-ja duhet të mendojë seriozisht për pengesat e opozitës dhe përpjekjet për të kërcënuar rrugën evropiane me çdo kusht nga OBRM-PDUKM dhe “E majta”, tha kryetari i LSDM-së Dimitar Kovaçevski në fjalimin në Samitin e Liderëve në Vjenë, organizuar nga Grupi i Socialistët dhe Demokratët (Socialists & Democrats) në Parlamentin Evropian.

“E përmenda populizmin në rritje në Evropë. Por populizmi po rritet shumë më shpejt në Ballkanin Perëndimor. Partia politike “E Majtë” nuk ka lidhje me të majtët, ata janë më shumë të djathtë. Ata janë agjentët e kaosit, vetëm kaq bëjnë, për të krijuar kaos në vend. Ata janë edhe më të rrezikshëm sepse e kanë marrë peng OBRM-PDUKM-në. OBRM-PDUKM konservatore po konkurron për radikalizëm me të majtën”, tha Kovaçevski.

Kryetari i LSDM-së i bëri thirrje BE-së që të jetë e qartë dhe e zëshme ndaj të gjithë atyre që kërcënojnë vlerat evropiane, si dhe ndaj të gjithë atyre që pengojnë apo bllokojnë rrugën evropiane.

“Bllokimi i Kuvendit dhe i proceseve demokratike për përparim drejt BE-së janë bllokim i vlerave evropiane. PPE-të në këto plejada nuk mund të jenë thjesht vëzhgues të heshtur. Sepse rrezikimi i rrugës evropiane kërcënon vlerat evropiane. Le të bëjmë një përpjekje të përbashkët për të mos lejuar që palët e treta të përfitojnë, të rrezikojnë vlerat evropiane dhe të rrezikojnë besueshmërinë evropiane. BE-ja duhet të jetë e qartë dhe e zëshme para të gjitha palëve që pengojnë ose bllokojnë rrugën evropiane të vendit”, tha Kovaçevski.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat