Joe Biden, rasti i Kosovës

Opinione

Joe Biden, rasti i Kosovës

Fehmi Rama Nga Fehmi Rama Më 10 janar 2021 Në ora: 08:53
Joe Biden

Joe Biden më 20 janar do të betohet si presidenti i 46 i SHBA-ve. 

Në botën shqiptare Joe Biden gëzon respekt të madhë, në sajë të kontributit të tij për lirin e Kosovës.

Jo Biden, John McCain dhe Bob Dol gjatë kulmit të luftës në Kosovë, ishin të mendimit që populli i Kosovës duhet të lirohet më intervenimin e trupave tokësore, dhe të arrestohet Millosheviqi në Beograd.

Biden gjatë vizitës së fundit në Beograd nuk e nderojë flamurin serb, pas kalimit nëpër tepihun e kuq para gardës ushtarake serbe.

QËNDRIMET E BIDEN PËR DEMARKACIONIN DHE ASOCIACIONIN

Institucionëve të Kosovës, Biden u patë kërkuar të ratifikojnë demarkacionin më Malin e Zi, në mënyrë që të dëshmohet se Republika e Kosovës është një shtet serioz që iu përmbahet obligimeve ndërkombëtare.

Gjatë vizitës se Biden në Kosovë si zv-President, i përgëzojë kosovaret për punën e mrekullushme. Biden patë deklaruar që qëllimi amerikan është stabilizimi dhe përparimi i rajonit dhe se pavarsia dhe demokracia e Kosovës është forcë për stabilitetin rajonal.

Biden poashtu luti përfaqsuesit insititucional që të krijohen struktura shumetnike në dogana në polici e kudo, tu ofrohet mbrojtje pakicave dhe të ruhet trashigimia kulturore dhe liritë fetare.

DISKURSI I SHBA NË SIGURI DHE DIPLOMACI NUK NDRYSHON MË NDRRIM TË PUSHTETIT

Ne duhet të kuptojmë që institucione e sigurisë dhe të politikës së jashtme amerikane, kan parasegjithash diskurs nacional.

Kësi soji kushdo qofshin në pushtet demokrat apo republikan, për tema të mdha sidomos në rrafshin ndërkombëtar nuk dallojnë shumë.

Megjithat disa president shquhen për shtyrjen përpara të disa proqeseve.

SHBA-të shquhen për pragmatizmin e tyre, dhe mbajnë flakadanin e burimit të lirisë në botë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat