Abetarja e përbashkët për trojet etnike në Ballkan

Opinione

Abetarja e përbashkët për trojet etnike në Ballkan

Nga: Skënder Karaçica Më: 30 nëntor 2021 Në ora: 16:13
Skënder Karaçica

Në mbledhjen e shtatë  të dyja qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës,të mbajtur në Elbasan dhe nënshkrimi i një varg marrëveshjeve,ndër të tjera,u tha se vitin e ardhshëm do të nisë hartimi i Abetares së përbashkët për Gjuhën Shqipe për fatosat shqiptarë të shkollës shqipe për tërë hapësirën etnike të trojeve tona.

Është thënë në kronikat e historisë se Abetarja dhe shkolla shqipe për një shekull të rrugëtimit të dijes për brezat e pati misionin arsimor dhe edukativ të mësimdhënies në temën e orës mësimore me porosinë kombëtare:Si duhet të bëhet atdheu...!

Abetarja e Gjuhës Shqipe për këto vite i bëri vijat e gjeografisë kombëtare shqiptare në Ballkan dhe për brezat projekti kombëtar për Liri dhe Pavarësi të Kosovës.

Udha e kombit dhe Abetarja do të bashkojë kombin shqiptar dhe me vlerat tona do të japim shenjën e qytetërimit të hisës tonë me popujt evropianë dhe në botë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat