Mjerë kombi e mjerë Shqipëria!

Opinione

Mjerë kombi e mjerë Shqipëria!

Nga: Dibran Demaku Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 09:15
Dibran Demaku

Berisha mund të bërtas e të qirret deri sa t’i shterret zëri,por përveq zërit të vetë të shterrur s’do të fitojë gjë.Ai mund të qirret e të bërtas kapeni hajnin,por as kjo nuk i bën dërman!

Mund të shajë qeverinë dhe qeveritarët nga i mbrami tek i pari,por si bëhet vonë askujtë.Mund të shajë dhe të mallkojë kryetarin e partisë dhe ish partinë e tij deri në ekstazë,por as i pari i partisë dhe as partia nuk i kanë faje.Diku më larg i ka hasur sharra në gozhdë dhe ajo sharrë e tij nuk pret më vetëm zë e ndryshket!Mund që qesh e mund të qajë deri sa t’i bëjë edhe gjithë përkrahësit dhe servilët e tij me vajë,por nderin e lënduar nuk e shëron më.

E keqja që e ka gjetur i ka rrënët e thella dhe të largëta saqë ai edhe po të vajtojë ditë e natë nuk mund t’i shkëpusë ato rrënjë të së keqes.As me qierrje e me britma,as me qarje e ulurima!As me aktuakuza tek gjykatat e parisit,as me aktakuza tek gjykatat e planeteve tjera!

Berisha mund të heshtëte dhe  bashkë me heshtjen e tij mbase do të heshtej edhe e keqja që i erdhi nga nuk e priste,apo siç thuhet në popull si shkretima në mes të dites me diell.Dhe ajo shkreptimë nuk ishte dosido,por ajo i vinte nga qendra e forcës së botës!
Mund të heshtëte siç kanë heshtur shumë të tillë para tij,dhe me kalimin e kohës është harruar gjithçka ,por jo,ai me inatin e malësorit vendosi të vishet me armatimin e Don Kishotit dhe të luftonte me mullinjtë erës!Dhe ky Don Kishot i ditëve tona ka vendosur që ta kalli e shkrumojë Shqipërinë!(Ashtu siç ka bërë edhe herë të tjera)!

Për fat të keq të tij dhe të Shqipërisë ,prapa i venë edhe shumë të tillë si vetë ai,të cilët ose kanë lëpirë ndonjë asht që ua ka hedhur i pari i tyre,ose duke e shkrumuar vendin shpresojnë se do të lëpijnë ndonjë asht të shkrumuar e të përclluar!

Ai dhe ata mund ta djegin Shqipërinë,sepse në këtë moment nga inati dhe lakmia u është verbuar shikimi dhe arsyeja!
Ndërkaq ata që janë zgjedhur të ruajnë rendin dhe qetësinë rrinë anash dhe bëjnë sehirë.Sikur uragani i quajtur “Don Kishot” nuk ka të bëjë me ta!

Mjerë kombi e mjerë Shqipëria!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat