Pse duhet respektuar dhe vlerësuar mësuesin?

Opinione

Pse duhet respektuar dhe vlerësuar mësuesin?

Nga: Adem Bytyqi Më: 16 janar 2022 Në ora: 12:12
Adem Bytyqi

Indivitët  të cilët i kanë krijuar shumë të mira  njerëzimit , pa të cilat edhe sot njerëzt e kanë të veshtirë të jetojnë pa to, me kohë e kanë vrejtë  se e ardhmja e së cilit komb ,madje edhe e gjithë njerëzimit është mësuesi.

Përveq Hugos edhe poeti i ynë i njohur , i cili tani më nuk është fizikisht në mesin tonë , por vepratë e tij janë të pa vdekshme Dritaro Agolli,  mësuesit i japin vendin më të mërituar në një shoqëri  krahasuar me të gjitha profesionët tjera.

Nuk ka njeri më të ndëruar dhe të shënjtë për një akademik, mjek ingjinjer apo edhe mendimtarë të cilit i êshtë akorduar qmimi Nobel në një fushë të caktuar të shkëncës opo artit, i cili e nderon dikënd tjetër më shumë se mësuesin e tij .

Mësuesi është burimi fillëstar i dritês së gjeneratave të një shoqërie apo të një kombi.

Nga ai mësohet për herë të parë se si duhet të jetohet dhe të ndërtohet jeta e gjithësecilit , cilën rrugë duhet ndjekur për t'i sjellë vetit t'mira ,shoqërisë., kombit dhe njërëzimit .

Dukët të jetë qesharaka për ata injorantë të cilëve u mungon aftësia  për ta vlerësuar drejtë rëndësin e vërtetë të mësuesit në një shoqëëri , kur thuhet se , mësuesi duhet ta këtë rrogën më të lartë  se cilido profesion tjetër , sepse mësuesi është ai që për herë të parë i jep formën dhe përmbajtjën e dijës dhe edukatës gjithësecilit.për të ardhmën e tij dhe të shoqërisë .

Pëderisa mësuesit  nuk i jepet vendi që e meriton në një shoqëri ,nuk mund të zhvillohet , ngritët dhe prosperojë ajo shoqëri,  e ardhmja saj  nuk ka si të jetë e ndritur   dhe pjesëtarët e saj të lumtur .

Saherë flitët për rëndësin e arsimit në një shoqëri , përherë duhet patur në qendër të vëmendjës  themelin e tij -mësuesin  profesioni i të cilit është shumë-dimenzional  në fushën e dijës dhe të edukatês së gjeneratave , nga mësuesi sot ,varët se si do të jetë nëser një student, mjek , imgjinjer ,artist ,ushtarak dhe tjetër , këto produkte të mësuesit  janë arsyia kryesore pse mësuesi duhet ta kët rrogën më të lartë se cildo profesion tjetër në një shoqëri

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat