Mërgimi, plagë që kullon

Opinione

Mërgimi, plagë që kullon

Nga: Miftar Zagragja Më: 3 shkurt 2022 Në ora: 11:07
Miftar Zagragja

Historia e popullit shqiptar paraqet një dramë shumaktëshe, së cilës i dihet fillimi, por nuk i dihet mbarimi.Njëri ndër aktet e kësaj drame është edhe kurbeti.Shpërngulja e shqiptarëve, nga trojet e tyre stërgjyshore, filloi edhe para vdekjes së Gjergj Kastriotit –Skënderbeut. Por, shpërngulja më masive ndodhi pas vdekjes së tij. Tragjikja filloi me rastin e vendosjes e arbëreshëve në djerrinat e Italisë, në Sicili dhe Kalabri.

Njerëzit e shpërngulur me vete morën doket, zakonet,gjuhën, traditën kombëtare.Mërgimi i shqiptarëve ka pasur karakter të përjetshëm për të mërguarit, ku ata i janë nënshtruar sistemit juridik të vendit, ku janë vendosur dhe kanë gëzuar të drejta komunikimi të pakta me të afërmit e vendit prej nga kanë mërguar, përkatësisht i janë nënshtruar asimilimit të tyre prej ditës së parë të mërgimit.Mërgimi, përgjithësisht, sikurse edhe mërgimi i shqiptarëve nga viset e tyre në ish-Jugosllavi mund të studiohet rrënjësisht, po qe se gjurmohen dhe përcaktohen motivet e mërgimit të atyre që braktisin viset e vendin e tyre dhe vendosen përherë në vend tjetër të një shteti të huaj.Shkaqet e motivet e mërgimit të shqiptarëve kanë qenë të lidhura, në rend të parë, me faktorët e jashtëm. Këto u shkaktuan nga përligjja e pabarasisë dhe e shtypjes kombëtare të tyre.

Qëllimet e shtetit sundues dhe masat e rënda e të padurueshme të pushtetmbajtësve ndaj shqiptarëve u shndërruan në motive mërgimi të tyre, të ikjes së shqiptarëve nga diskriminimi, padrejtësia, dhuna, terrori etj.

Mërgimi i shqiptarëve aktualisht është ndër rrjedhimet më të rënda. Viktimë e tij u bënë edhe fëmijët,nxënësit, studentët, që mërguan së bashku me prindërit nga vendi i të parëve të tyre. Motivi i pasigurisë individuale dhe kombëtare të prindërve, të nxënësve dhe të vetë tyre u tregua vazhdimisht.Njerëzit që vendosin të largohen nga atdheu,pararësisht nga çfarë motivesh, bëjnë gabimin më të madh ndaj vetes dhe mëkatin më të madh ndaj fëmijëve, nipërve që nuk do t`ua falin kurrë, pse ata duke u djegur nga malli për atdhe nga njëra anë e duke mos pasur mundësi t`u ndihmojnë nga ana tjetër do të vuajnë tërë jetën.

Me vete, njerëzit e shpërngulur, morën: vdekjet,plagët, vajet, këngët, mallin për atdheun e të parëve.Tema e mërgimit është ndër më të shpeshtat në mbarë letërsinë shqiptare.Populli shqiptar pareshtur për zgjidhjen e problemeve e shihte përmes mërgimit, ku në tregjet e botës shqiptarët do të mund të shitnin fuqinë e tyre për kafshatë goje. Varfëria,këtë zgjidhje, e kishte kultivuar gjeneratë pas gjenerate dhe secila nga ato ishte munduar t`i bëjë ballë në mënyrë të vet.Shtegtimi a derdhja e popullatës autoktone shqiptare do të vazhdojë nëpër shekuj, herë më me intensitet e herë më ngadalëshëm, po pashkëputshëm.Mërgimin shqiptar e kanë karakterizuar tri motive: ai ushtarak, ekonomik dhe politik.Mërgimet, shpërnguljet, internimet kanë shkaktuar ndryshime të mëdha e të natyrave të ndryshme në atdheun e shqiptarëve, siç ishin ato të natyrës politike që lidhen me ndryshimet gjeografike të territorit, që do të thotë me zvogëlimin e relievit dhe po ashtu edhe me zvogëlimin e numrit të popullsisë në regjionin e caktuar. Fjalë të urta për kurbetin:“Fjala në vend të huaj bahet gur”, “Guri i rëndë në vend të tij”, “Kur të jesh në dhe të huaj, dita të duket një muaj.”, “Balta – m`e ëmbël se mjalta”, etj.Në historinë e popullit tonë mërgimi ishte dhe mbeti ndër plagët më të rënda individuale,kolektive dhe kombëtare.Mërgimi,si plagë e rëndë shoqërore, politike,ekonomike, social-kulturore dhe psikologjike e ka përcjellë popullin shqiptar gjatë tërë historisë së zhvillimit të tij,madje do të thoshin duke filluar prej pellazgëve, ilirëve,dardanëve e deri në ditët e sotme.

Shkaqet që kanë shkaktuar shpërnguljen e shqiptarëve janë ndër më të ndryshmet. Por, ndrydhjet,shtypjet, përndjekjet, presionet politike, sigurimi i kafshatës së bukës,si duket janë nxitësit kryesorë që e kanë ushqyer, shkaktuar dhe shpejtuar mërgimin - përkatësisht shpërnguljen e shqiptarëve nga vendbanimet dhe trojet e stërlashta të të parëve.

Mërgata shqiptare gjendet e shkapërderdhur në të katër anët e botës, ku aty-këtu ndjehet prania e saj më e madhe e që me veprimtarinë që bën ruan virtytet më të larta kombëtare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat