Meta do vazhdoi tutje, me postin e presidentit!

Opinione

Meta do vazhdoi tutje, me postin e presidentit!

Sherif Ramabaja Nga Sherif Ramabaja Më 22 maj 2022 Në ora: 09:48
Ilir Meta

Kryetari aktual Ilir Meta organizoi konferencë të papritur shtypi dhe paraqiti   sensacionin e shekullit, të cilin askush nuk e kishte paramenduar: e rinovoj kërkesën për president, tha.

Të gjithë mbetën të hutuar dhe gojë hapur. Po e prisnin me padurim arsyetimin e tij. Duke filluar nga gazetarët, reporterët dhe të pranishmit ishin të shokuar me deklaratën e presidentit Meta.

Unë i kisha planet që t´i kthehesha familjes dhe angazhimit tim politik në partinë time, vazhdoi Meta, por gjendja momentale kaotike në Shqipëri, më detyron që tutje ta ushtroi detyrën e presidentit.

Ju nuk mund ta paramendoni se ç´kisha përjetuar nga kryeministri Rama dhe njerëzit e tij, po unë kisha mision, mbrojtën e interesave të popullit dhe  Shqipërisë.

Tash kur po e shoh luftën e ndezur dhe brutale për garën e presidentit si dhe kandidatët e paraqitur pa kurrfarë kriteri e shije, nuk mund të rri duarkryq. Rama po e shpie Shqipërinë drejt kaosit dhe shpërbërjes.

Ai po mendon që ta ketë pushtetin e përjetshëm sikurse Putin, Vuçiq, Kim Jong - Un, Xi Jinping , Maduro, Lukashenko etj. Pra Rama po kërkon një president që vetëm firmos, ç´kado që i ofrohet.

Po ky kryeministër e ndau dhe e solli para shkatërrimit opozitën e vendit, e rrëzoi Teatrin Kombëtar, e shiti Detin, Kosovën e la në gojën e Vuçiqit, Shqipërinë e bëri kopsht të drogës, krimi i organizuar udhëheq me shtetin, paratë e pista janë investimet e tij, e shpopulloi vendin, lufta e bandave është shndërruar në tmerr për qytetarët, çdo herë e siguron pushtetin me vjedhjen e zgjedhjeve, e çka nuk bën.

Me këto veprime të tij unë konstatoi se kryeministri Rama po e rrezikon sigurinë kombëtare, prandaj unë nuk mund të pajtohem me këtë. Ne shqiptarët e kemi vetëm një atdhe, Shqipërinë, sepse kosovarët e kanë Kosovën. 

Ushtrimi i postit tim do të zgjas derisa të largohet rreziku i shthurjes së shtetit  dhe sapo zoti Berisha, ta merr pushtetin.

Ju më me dëshirë do të më parashtronit pyetje, po më vjen keq se kësaj radhe vetëm unë do referoi.

E kisha frikën se Rama do ta bënte president dike jashtë territorit të Shqipërisë, prandaj nuk i dihej, nga cili vend do ta zgjidhte. 

Nuk brengosesha nëse do të ishte nga Kosova, Mali i Zi, Lugina, diaspora apo Maqedonia, po brenga ime ishte të mos ishte dikush nga Serbia, sepse atij si besohet më asgjë.

Një brengë po ashtu  e madhe do të ishte, nëse president do të bëhej Fatos Nano, Dvorani, Balla, Velijaj, Alibeaj, Basha apo Spiropali, të cilët do të firmosnin çdo gjë që ua ofron, mesia i tyre Rama.

Duke i marr parasysh të gjitha këto gjëra, unë me ndihmën e popullit do ta vazhdoi edhe një mandat. Unë e di që Rama do të çmendet, megjithëse edhe ashtu i çmendur është, po Shqipëria është më e shtrenjtë se zoti Rama.

 

Mars – Rover ( Shkrim me përmbajtje satirike )

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat