Filozofia dhe lidershipi mashtrus

Opinione

Filozofia dhe lidershipi mashtrus

Nga: Mr.Ali Hertica Më: 21 qershor 2022 Në ora: 09:28
Mr.Ali Hertica

Ata janë njerëz që dinë t'ju prekin dhe frymëzojnë. Ata janë afër vetes dhe ofrojnë korniza të qarta. Ata qëndrojnë për atë që angazhohen, edhe kur stuhitë rreth tyre dhe brenda tyre. Kjo i bën ato autentike dhe të besueshme. Duket si një dhuratë, por edhe një udhëheqës i lindur mëson vetëm se çfarë është lidershipi dhe si mund të përfitosh më të mirën nga vetja dhe të tjerët në praktikë. Nga përvoja ime personale e di se udhëheqja është personale dhe për këtë arsye shumë subjektive. Ajo që funksionon për mua nuk duhet të funksionojë për ju. Rrethanat si koha, vendi dhe shoku juaj përcaktojnë se cili është pozicioni juaj dhe çfarë vendi zë udhëheqja.Me pak fjalë, një temë magjepsëse në të cilën përpjekja ime për të interpretuar lidershipin është e dënuar që në fillim. Thjesht mos lejoni që kjo t'ju ndalojë të krijoni mendimin tuaj për udhëheqjen, sepse kjo është më e pakta që mund të bëni. Të jesh udhëheqësi i vetes, duke formuar imazhin tënd për atë se kush je, si e drejton veten dhe të tjerët dhe si mund t'i japësh kuptim marrëdhënies me të tjerët.

Në këtë artikull do t'ju njoh me filozofinë tonë të udhëheqjes. Cilat pyetje duhet të marrin përgjigje në kërkimin e udhëheqjes personale dhe cilat parime janë të rëndësishme për të qenë në gjendje të drejtoni të tjerët.Tashmë në Greqinë e lashtë kishte vëmendje për udhëheqjen. Në një artikull[1] që lexova disa kohë më parë për filozofinë dhe udhëheqjen perëndimore dhe lindore në 2018, Jan Bor, filozof dhe publicist, na tregon se çfarë mund të mësojmë nga filozofia. Në kohët e lashta, udhëheqësit e rinj u trajnuan në artet marciale, sportet, retorikën dhe filozofinë. Edhe atëherë, paraardhësit tanë e shihnin filozofinë si një njohuri bazë të rëndësishme për liderët e rinj. Një rifreskim i shpejtë, sepse çfarë përfaqëson filozofia dhe cila është lidhja me lidershipin.Emri 'filozofi' vjen nga greqishtja dhe do të thotë 'dashuri për mençurinë'. “Pra, nuk ka të bëjë vetëm me teorinë dhe logjikën, por po aq me pasionin. Prandaj emri holandez 'filozofi'. Ai pasion ndonjëherë harrohet kur bëhet fjalë për filozofinë, por është shumë i rëndësishëm në kontekstin e temës së lidershipit. Më poshtë është një përmbledhje e shkurtër e artikullit:Bor citon dy nga filozofët e parë që të dy kishin diçka për të thënë në lidhje me temën e paqartësisë dhe udhëheqjes. Parmenidi (515 p.e.s.) skicoi një udhëtim në një mbretëri qiellore "atje lart" ku një Hyjni i tregoi njeriut dy mënyra: njëra është të qenit, dhe tjetra nuk është të qenit. Rruga e parë duhet marrë sigurisht dhe tjetra duhet shmangur si murtaja. “Që në fillim të kërkimit mbi të menduarit tonë, krijohet një kontradiktë,” thotë Bor. “Dhe Parmenidi qartazi nuk e donte këtë. Një tjetër qasje vjen nga Herakliti (540 para Krishtit). Ai tha: "Ne jemi dhe nuk jemi. Bota është gjithmonë në lëvizje”. Ka diçka në këtë. Ne jemi si një lumë që nuk qëndron kurrë. Ne jemi atje, por nuk jemi as aty. Nuk ka asnjë kontradiktë në këtë pikëpamje.”

Filozofi i fundit përdor një qasje më lindore, sipas Bor. “Në momentin që thoni, 'tingulli është atje', tingulli tashmë është zhdukur. Kjo është ajo që thekson ky filozof. Gjithçka është vazhdimisht në lëvizje. Në Perëndim ne mendojmë shumë më tepër në të kundërtën. Gjyshja ka vdekur ose gjyshja nuk ka vdekur. Cila nga të dyja është? Sigurisht, me vdekje mund të thuash se ajo jeton në mendjen tënde, por kjo është konfuze. Mos, ne themi shpejt në Perëndim.”Përkundrazi, në shkollën Zen nxënësit inkurajohen të mendojnë për paradokse. Ose të mos mendosh, sepse kjo shpesh nuk mjafton për të zgjidhur paradokset. Pyetja: kush jeni ju? Jo rastësisht një nga pyetjet më të mëdha të filozofisë dhe gjithashtu në trajnimin tonë. Është gjithashtu një pyetje që mund ta meditosh për vite me radhë, çfarëdo që bëri Bori. "Sigurisht që ju keni një ide se kush jeni," shpjegoi Bor problemin. “Ju keni një punë, një studim, një familje, etj. Por kush je ti para se të ishe gjithë kjo? Në fund duhet të konkludoni se një paradoks mbetet; ju jeni dikush dhe nuk jeni askush në të njëjtën kohë. Nuk ka asnjë 'unë' fikse. Jan Bor, personi që mendoj se jam, është thjesht një etiketë. Pyetja është: çfarë fshihet pas kësaj? Une nuk e di. Dhe këtu fillon filozofia”. Duhet guxim për ta përballuar këtë. “Një metaforë po shikon në një pus, në zbrazëti. Në fakt, ju nuk shikoni nga jashtë, por nga brenda. Dhe çfarë shihni kur shikoni vërtet brenda? Mundësia. Ja kush jemi ne në të vërtetë: mundësia. Në atë boshllëk qëndron kreativiteti dhe dashuria. Zakonisht ne nuk duam t'i shohim ato dhe mbahemi pas sigurive dhe numrave.”

Një simbol i njohur në Zen është rrethi bosh. “Ti je vetë ai rrethi bosh”. "Mundesia. Kalimi nëpër rrethin bosh është hapja e zemrës suaj. Dhe kështu vijmë te ndjenja. Ju nuk jeni vetëm një tru, por edhe një zemër. Mos u mundoni të kuptoni gjithçka menjëherë, duhet ta ndjeni. Ndonjëherë fik makinën e të menduarit. Ngrihuni mbi mendimet tuaja, mbi të menduarit e synuar racional dhe tipik perëndimor. Ndoshta këto kontradikta do të zhduken. Çdo gjë ka një anë të panjohur: një mister. Se ti nuk e di kush je. Njëra anë mbetet e nënekspozuar. Çfarë është udhëheqja e mençur? Të dish se nuk e di dhe pastaj të hapesh me të tjerët dhe me botën. Ka të gjitha mundësitë në të panjohurën”, përfundon filozofi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat