32 vite nga Dita e Pavarësisë së Kosovës!

Opinione

32 vite nga Dita e Pavarësisë së Kosovës!

Fatmir Bajraj Nga Fatmir Bajraj Më 2 korrik 2022 Në ora: 12:20
2 Korriku do të mbetet si Ditë e Pavarësisë

Presidenti historik i Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova:

“Në historinë moderne të Kosovës, 2 Korriku do të mbetet si Ditë e Pavarësisë, si ditë që sublimonë përpjekjët e pareshtura të popullit të Kosovës për liri e sovranitet”.

Deklarata Kushtetuese e 2 korrikut 1990, është artikulimi më besnik i aspirates kombëtare të Dardanisë Antike-Kosoves për mëvetësi dhe sovranitet, është shprehje gjakimi i një vullneti sublim të një populli të shtypur, të robëruar dhe të ndarë padrejtsisht nga trungu amë, Shqipëria natyrale.

 Ky akt bazamenti ; juridik, politik dhe nacional-historik, për Kosovën dhe shqiptarët, u farkua në vlugun e vlimëve të mëdha historike të kohes, të thyerjeve të mëdha socio-politike dhe ideologjike të botes bi-polare dhe në kohë kruciale për fatin e shqiptarëve jashtë atdheut, n’trojet e veta etnike, në kreaturën e dhunshme për Ne, n’Jugosllavi.

Shqiptarët dhe Kosova nuk bënin përjashtim në vorbullen e ngjarjeve të stuhishme që u karakterizuan me rënien e perdes së hekurt, luftës së ftohët dhe thyerjes së bi-polaritetit global: Lindje-Përendim.

Rënia dhe shembja e murit të Berlinit, hapi epoken e historisë së Re të planetit, historisë së ndryshimit kolosal dhe rrënjësor, i cili u pasua me erëra t’fuqishme shprese dhe besimi në identitet e mohuara nacionale dhe në popujt e shtypur dhe të robëruar nga ideologjia sllavo-komuniste dhe diktatoriale në gjithë bllokun e Lindjes siq quhej Blloku i Varshaves n’krye me ish BRSS-në, por edhe jashtë tij, fatkeqsisht.

Viti 1990, gjeti shqiptarët dhe Kosoven me autonomi dhe subjektivitet të rrënuar dhunshëm nga Serbo-sllavia, kur dekompozimi i ish RSFJ-së, tanimë kishte marr formën përfundimtare, në të cilen hegjemonizmi serb dominonte lojen e sjelljes dhe diktatin me forcë të fatit të popujve, për çfarë përgjigja e shqiptarëve dhe Kosoves, ishte imediate dhe e pashmangshme konform këtij  kontekstit historiko-politik.

 Aktit sublim të shpalljes së Deklarates Kushtetues të 2 Korrikut 1990, përveq “kontributit” të Serbisë me suprimimin e Autonomisë së Kosoves dhe tendences nacional-shoveniste të regjimit kriminal të Millosheviqit, i parapriu edhe Rezoluta e ASHAK në lidhje me poziten kushtetuse të Kosoves dhe shqiptarëve në Jugosllavi, si dhe momentumi i formimit të Levizjes Nacionale, alias LDK-së dhe projektit kombëtarë për liri & pavarësi n’krye me iluministin dhe arkitektin e Pavarësisë së Kosovës, Dr.Ibrahim Rugova. Kontributi enorm i Dr.Ibrahim Rugoves, akademik Fehmi Aganit, dhe i akademikëve, Dervish Rozhaja, Gazmend Zajmi, Mark Krasniqi,Esat Stavileci dhe tjerë, është n’themel të atij projekti fundamental për mëvetësi e dinjitet kombëtarë.

Kuvendi i 2 korrikut 1990, 7 shtatorit 1990, i Referendumit për Pavarësi 26-30 shtaor 1990 dhe i Zgjedhjeve të para pluraliste Parlamentare dhe Presidenciale të 24 qeshorit 1992, është Kuvendi i vendimeve historike, unike dhe kapitale, është Kuvendi me vendimet ma kruciale të shekullit XX-të për Kosoven dhe shqiptarët, dhe jo vetëm…!

Legjislatura e vendimeve historike, alias Kuvendi i Deklarates Kushtetuese të 2 korrikut dhe i vendimeve tjera, nuk ishte i zgjedhur nga populli, pra nuk ishin t’zgjedhurit e drejtpërdrejtë të Sovranit, por u identifikuan dhe u bënë synonim i vuajtjeve dhe aspirateve të popullit, i vullnetit të Tij deri në sakrificë sublime deri të liria dhe të drejtat kombëtare.

 Heqja dhe suprimimi i Autonomisë nga ana e Serbisë hegjemoniste dhe regjimit nacional-shovenist të Millosheviqit, i’u kthye bumerang, pikërisht nga një Legjislaturë për të cilën, ai regjim mbante shpresën së do të vazhdoj avazin e vjetër ; robërinë dhe shtypjen e shqiptarëve.

 2 korriku i vitit 1990, përfundimisht hapi një kapitull të ri të Kosoves dhe shqiptarëve, por edhe të raporteve n’mes të dy popujve të Gadishullit Ilirik ; shqiptaro-serb, raporte këto deri atëherë asimetrike në mes të pushtuesit dhe armikut të egër në njërën anë (serbet) dhe popullit të shtypur e t’robëruar n’atdheun e tyre, shqiptarët e Kosoves.

Fryma dhe jehona e Deklarates Kushtetuese të dy korrikut 1990, mbolli shpresën dhe besimin në vlerat autentike të trashegimtarët e Kryeheroit kombëtar, Gergj Kastrioti, të cilët ngulmuan deri n’sakrificë sublime për kauzen e shënjtë kombëtare, lirinë e truallit.

Pa Deklaratën për Pavarësi të 2 korrikut 1990 dhe vendimeve tjera nacionale të Kuvendit historik, si gurthemel i shtetësisë dhe sovranitetit teritorial të Dardanisë Antike-Kosoves, nuk do kishim Levizjen Nacionale për Liri, Pavarësi dhe Demokraci (LDK-në) dhe Projektin Politik të kësaj Levizje n’krye me arkitektin & babain e Kosves : Shtet Sovran dhe Demokratik.

Levizja aktive paqësore dhe ajo e rezistencës së armatosur kunder armikut, si dy leva të projektit nacional-politik të Presidentit historik Rugova deri në çlirimin e atdheut me ndihmen vendimtare  të Amerikes n’krye të NATO-së, kanë bazament, aktin sublim të 2 korrikut 1990.

Grave dhe burrave të Kuvendit historik të 2 korrikut 1990, si qytetarë të Republikes së Kosovës, u detyrohemi për jetë & mot dhe brez pas brezi, për kontributin, guximin dhe sakrificën për komb & atdhe.

Zoti e bekoftë Deklaraten Kushtetuese të 2 korrikut 1990, Delegatet e Kuvendit historik dhe popullin e Kosovës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat