Përkulja e shekullit!

Opinione

Përkulja e shekullit!

Sherif Ramabaja Nga Sherif Ramabaja Më 8 dhjetor 2022 Në ora: 21:22
Kryeministri Rama, i ra në gjunjë kryeministrit të Luksemburgut

Në kohën e mbretërive, mbretërve dhe mbretëreshave ka qenë zakon tipik, që njerëzit tu përkuleshin në shenjë përshëndetje dhe nderimi. Ky nderim  ndodhte edhe para mbretëreshës angleze Elizabeth III, që ishte shumë e dashur dhe e çmuar në mbarë bota, e cila vdiq këtë vit. Përkundrazi një përkulje të cilën e pamë në Samitin e EU në Tiranë, nuk e kemi përjetuar akoma. Kjo ishte rënie në dy gjunjët, apo zvarritje nënshtruese.

Një lloj të tillë përulje e kemi parë vetëm nëpër filmat e Hollywood-it, kur skllavët luteshin për jetën e tyre.

Në realitet në Samitin e EU në Tiranë ndodhi diçka që është bërë virale. Kryeministri Rama, i ra në gjunjë kryeministrit të Luksemburgut. Po flitet se ky  gjest i Ramës kishte ndodhur gabimisht, jashtë protokollit.

Rama në realitet kishte dashur që Vuçiqit t´i binte në gjunjë, po e ka ngatërruar personin nga hutimi, sepse e tërë Evropa kishte zbarkuar në Tiranë.

Me gjestin e rënies në gjunjë, të cilin Rama donte ta bënte në nderim të Vuçiqit, para delegacioneve të EU kishte dashur të jepte një sinjal: se si popujt e Ballkanit duhen, nderohen e çmohen mes vete, ndoshta duke treguar një shembull për vetë EU, e cila është e përçarë.

Në të vërtetë Vuçiqi para se të nisej në Samit, bandave të Veriut të Kosovës iu kishte nda detyrat që të aktivizoheshin në aksione, në mënyrë për t´i dërgonin përshëndetje Samitit.

Kurse Rama i dehur nga gëzimi deshi që me gjestin e tij të përkuljes, ta falënderonte mikun e çmuar për vizitën, të cilin gjoja dëshironte ta anulonte.

Vuçiq sikurse Rama nuk kishte fjetur, nuk kishte ngrënë e nuk kishte pirë, duke e përgatitur planin, se si t’ia punonte Kurtit në Samitin e Tiranës.

Ai i aktivizoi bandat duke i vënë në pikëpyetje mbajtjen e zgjedhjeve, kurse  topin tash e hodhi në fushën e Kurtit.

Kështu Vuçiq pasi e kishte studiuar dhe përgatitur planin e tij, u nis i disponuar drejt Tiranës. Atje e priste piktori i cili do t´i buzëqeshte, do e përqafonte dhe do i binte në gjunjë për ardhjen e tij, kurse Vuçiq e ndiqte me mosinteresim  (urrejtje) vallen shqiptare, sepse mendjen e kishte te aksioni i bandave të tij në Veriun e Kosovës.

Edhe Rama po ashtu i kishte hallet e veta. Nuk ishte krejtësisht i qetë, sepse mysafirët duhej pritur, kurse mendjen e kishte se si do përfundonte aksioni i protestave të opozitës, të cilët ishin ngritur kundër Rilindjes katastrofale të tij.

Rama po ashtu sikurse Vuçiq ishte i shqetësuar, bënte gjeste të pakontrolluara, i përqafonte mysafirët, ua shtrëngonte duart dhe u buzëqeshte krejtësisht thartë, sepse, Rama po ashtu kishte organizuar një surprizë për protestën e opozitës dhe nuk dinte se si do të përfundonte.

 Pra me njërin vesh ishte te mysafirët dhe delegacionet, kurse me tjetrin te surpriza për opozitën. Nga një preokupim i tillë nuk dinte se ç´bënte dhe në vend se t´i përkulej Vuçiqit, iu përkul kryeministrit të Luksemburgut.

Më në fund Rama përjetoi katarzis, kur e informuan se ç´ndodhi në tubimin e opozitës. U disponua dhe filloi t´i zbrazte gotat me verë.

Unë jam i pazëvendësueshëm: partia jam unë, gjyqi jam unë, kushtetuta jam unë dhe pushteti jam unë. Rroftë Shqipëria ime./ Mars – Rover (Satirë)

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat