SHBA dhe BE e NATO përballë Aleksandër Vuçiqit

Opinione

SHBA dhe BE e NATO përballë Aleksandër Vuçiqit

Nga: Rexhep Torte Më: 22 shkurt 2024 Në ora: 13:37
Rexhep Torte

Sa të zhgënjyera e të mashtruara duhet të jenë SHBA, BE dhe NATO me mbështetjen e padrejtë që po ia bëjnë Serbisë gjenocidale dhe kriminelit Aleksandër Vuçiq në dialogun Kosovë-Serbi më shumë se një dekadë!

Sa të zhgënjyer dhe të mashtruar duhet të jenë SHBA me diplomatët John Bolton, Richard Grenel, Mathew Palmer,Gabriel Escobar, Antony Blinken,James O’bien, Jeffry Hovenier dhe Christopher Hill, si edhe dhe BE me diplomatët Ketrin Eshton, Frederika Mogherini, Johanes Hahn, Joseph Borrell e Miroslav Lajçak, që trumbetonin se po punojnë në të mirë të paqes e demokracisë mes Kosovës dhe Serbisë, ndërsa veprimet dhe rezultatet tregojnë se janë tërësisht të mashtruar nga politika pro suse e Serbisë gjenocidale dhe nga pro rusi i dëshmuar Aleksandër Vuçiq.

Këtë më së miri e dëshmoi,sqaroi dhe e zbardhi krimineli Aleksandër Vuçiq edhe me deklaratat e tij brenda muajit shkurt 2024 dhënë mediave në Serbi dhe Rusi,ku duket hapur manipulimi i tij prej sharllatani e mashtruesi ndaj SHBA-ve,BE-së dhe NATO-s

Aleksanër Vuçiq më 21 shkurt 2024,deklaroi se,“Le ta shpëtojmë vendin,mbi të gjitha duke mos lejuar anëtarësimin e Kosovës në Kombet e Bashkuara,sepse të mos e gjënjejmë veten,kjo është gjëja kryesore”.

O Aleksandër Vuçiq krimineli,bashkëpunëtor i ngushte kriminelit Sllobodan Millosheviq,ti ishe ai që si ministër i Informacionit kur Serbia gjenocidale po kryente agresion në Kroaci,Bosnjë e Hercegovinë dhe në Kosovë,deklaroje dhe kërcënoje publikisht që për një ushtar serb të vrarë të vriten 100 civilë,ndërsa SHBA,BE e NATO,i mbyllën sytë e veshët dhe sot e kësaj dite të lanë të lirë,në vend që tët arrestojnë si kriminel lufte prapa,grilave në Gjykatën e Krimeve të Luftës në Hagë!

Krimineli Aleksandër Vuçiq u lejua nga SHBA,BE dhe NATO që t’i strehojë kriminelët e Serbisë që kryen krime makabëre në agresionin gjëenocidal të viteve 1998/99 në Kosovë ,të jetojnë të lirë në Serbinë gjenocidale,e tani u vu hapur ne mbrojtje të terroristit Millan Radojçiq dhe të terroristëve tjerë të armatosur serbë, të cilët më 24 shator 2023 kryen sulm të armatosur terrorist te Manastiri Banjskë te Zveçani,me ç’rast u vra nëdeturë Afrim Bunjaku polic i Kosovës.

Këtë sulm terrorist e zbarapsi policia e Kosovës duke konfiskuar një arsenal maramendës të armatimit,të cilin edhe e ekspozoi për ta shikuar dhe për tu bindur ndërkombëtarët.

Krimineli Aleksandër Vuçiq,më 21 shkurt 2024,me paturpësinë më të madhe deklaroi se“Si mund të ngremë aktakuzë për diçka tjetër kur ata njerëz do të thonë,“Ne e bëmë punën tone sepse sipas Rezolutës 1224 Kosova i takon Serbisë dhe atje duhet të ketë deri 1000 pjesëtarë të ushtrisë e policisë serbe dhe ne duhet t’i mbrojmë vatrat tona dhe vendin tonë në përputhje me Kushtetutën.Dhe për këtë ata të dënohen dhe të pranojmë se Kosova është shtet i pavarur dhe t’i gjykojmë nga ky këndvshtrim.Këtyre njerëzve u është premtuar,u kam sjellë një premtim nga evropianët dhe amerikanët se askush nuk do t’i ndjek pas barikadave në nëntor-dhjetor”,deklaroi krimineli Aleksandër Vuçiq”.

O Aleksandër Vuçiq krimineli,me këtë deklaratë i ke demaskuar ata evropianë dhe amerikanë nëse të kanë premtuar se nuk do t’i ndjekish organizatorët e barikadave,sepse pas bllokimit të rrugëve me barikada,t’i i orgnizove bandat e armatosura terroriste të maskuara serbe që t’i sulmojnë edhe paqeruajtësit e KFOR-it,ku pati edhe shumë paqeruajtës të plagosur,dhe një ushtari hungarez iu amputua njëra këmbë.Organizove të sulmohen edhe pjesëtarët e EULEX-it,të sulmohet edhe polica e Kosovës duke ua gjuajtur me plumba e granata edhe automjtet e tyre,organizove të sulmohen edhe gazetarët dhe automjetet e tyre,organizove dhe ua dogje automjetete pasuritë edhe serbëve paqedashës që nuk u nënshtrohen urdhërave të tua terroriste hegjemoniste.

Akeksandër Vuçiq më 21 shkurt 2024 në intervistën për mediat e Rusisë deklaroi se,“Serbia do të jetë edhe në një pozitë të vështirë për shkak të vdekjes së opozitarit Navalny. Në këtë intervistë Vuçiq u shfaq si triumfator duke thënë se e kundërshtoi Perëndimin dhe nuk e ka sanksionuar Rusinë.

“Ende nuk e di se për sa kohë do t’i bëj ballë presionit të SHBA-ve dhe BE-së.Në serbisht,rusisht si edhe në gjuhët anglo-saksone,apo gjermane ekziston fjalia e urtë popullore,“Shoku i mirë njihet në ditë të vështira”, shtoi Vuçiq.

O Aleksandër Vuçiq krimineli,këto janë kukuvajkat artificiale e mashtruese të tua kundrejt Rusisë gjenocidale,të cilës me të vërtetë përkundër kërkesave dhe joshjeve të Perëndimit,Serbia ende nuk i ka vendosur sanksione Rusisë dhe mban lidhje të rregullta politike dhe tregrare,bile në Serbi është instaluar edhe një stacion televiziv propagandues i Rusisë.

O Aleksandër Vuçiq krimineli,dije se nuk e ke të gjatë,se me këto deklarata u ke.dhënë flakareshë SHBA-ve,BE-së dhe NATO-s,dhe se më në fund edhe ata do të kthjellohen nga mashtrimet e tua,sepse tashmë dy vite që Rusia gjenocidale ka filluar agresionin shkatërrues ndaj Ukrainës,ti dhe Serbia gjenocidale,po i mashtroni SHBA-të,BE-në dhe NATO-n,nuk i keni vendosur Rusisë sanksione dhe ende po i shfrytëzoni me mashtrime benefitet financiare e politike të Perëndimit dhe me paratë e SHBA-ve dhe BE-së po bleni armatime nga Rusia dhe Kina!

Krimineli Aleksandër Vuçiq,lidhur me Konferencën se Sigurisë në Mynih deklaroi se,“Paqja është kthyer në fjalë të padëshiruar pë mbarë botën,duke paralajmëruar se po vjen një arkitekturë e re e politikës botërore dhe se do të ketë shumkë ndryshime”.

O Aleksandër Vuçiq krimineli, kjo deklaratë e jotja dhe kjo shpresë e yte se në politikën botërore po vjen një arqitekturë e re,dëshmon se deritani i ke mashtruar rëndë SHBA-të,BE-në dhe NATO-n,e tani po e mashtron edhe veten,sepse SHBA,BE dhe NATO,nuk do ta lejojnë kurrën e kurrës arkitekturën e re që e dëshiron ti, e që parapëlqen të jetë Rusia,Kina,India Korea e Veriut,Afrika e Jugut e Brazili,dhe se kjo do të mbetet vetëm dëshira e yte prej gënjeshtari!

Aleksandër Vuçiq në intervistën dhënë të përditshmes “Novosti” më datë 21 shkurt 2024,veç tjerash deklaroi se,“Do të mbroj dhe jem për herë në anën ë serbëve të përndjekur,duhet t’i mbrojmë vatrat tona.Evropa duhet t’i shikojë inteesat strategjike dhe të ofrojë diçka për Serbinë.Duhet të kërkojmë mbrojtje të vatrave tona në harmoni me Kushtetutën e Serbisë.E kam thënë edhe para 6 autoriteteve në Bruksel se nuk mund ta zbatojmë atë që është në kundështim me Kushtetutën e Serbisë.Nuk mund ta zbatojmë kërkesën për integrimin e Kosovës në OKB dhe anëtarësimin në agjënsi dhe institucione të OKB-së”.

O Aleksandër Vuçiq krimineli,mos haro se edhe Kosova e ka Kushtetutën e saj,bile më demoktratike në Evropë.

Mos e mashtro botëm se nuk egziston as edhe një rast i vetëm që serbët janë të rrezikuar në Kosovë,kjo është vetëm pjella yte flliqane.Këtë e kanë verifikuar dhe po e verifikojnë çdo ditë ndërkombëtarët në Kosovë.

Edhe ti edhe SHBA-të edhe BE edhe NATO e dinë se Kosova e ka Kushtetutën më demokratike në Evropë dhe se me këtë të gjtha pakicave u garantohen liritë dhe të drejtat e tyre .Pakicën serbe në Kosovë më së miri e garanton dhe e mbron Kushtetuta e Kosovës,ndërsa ti dhe Serbia gjenocidale këtë pakicë serbe e nxisni për të bërë incidente që Serbia ta okupojë Veriun e Kosovës,dhe prandaj kë të pakicë serbe Serbia gjenocidale e pengon të integrohet në demokracinë e Kosovës,kjo është e vërteta.

O Aleksandër Vuçiq,sa i takon shprehjes tënde se Serbia në Kosovë duheshka t’i mbrojë vatrat e saj,e ke shumë gabim.Ti e din se Serbia vatrat e saj i ka në Karpatet nga ku edhe erdhën paraardhsit t’uaj di hordhi të egra në Ballkan dhe i okupuan trojet dhe vatrat shqiptare.Serbët në Ballkan dhe në Kosovë janë ardhacakë e pasardhës të atyre hordhive të egra serbë nga Karpatet.

Lidhur me qëndrimin e ndërkombëtarëve ndaj Kryeministrit Albin Kurti, Aleksandër Vuçiq tha se,“Kurti është fëmja i tyre,sado të zemërohen me te,do ta përkrahin që fëmija të flejë mirë në djep”.

O Aleksandër Vuçiq krimineli,ti e din shumë mirë se Kryeministri Albin Kurti po e mbron të drejtën dhe të vërtetën e Kosovës pas agresionit gjenocidal që Serbia gjenocidale e kreu në Kosovë në vitet 1998/99,me ç’rast ti si bashkëpunëtor e ministër i kriminelit Sllobodan Millosheviq,e din shumë mirë se ushtarët,paramilitarët dhe policët e Serbisë gjenocidale vranë më shumë se 15 mijë shqiptarë autoktonë të pafajshëm,në mesin e tyre edhe 1500 fëmijë,në mesin e tyre edhe fëmijë duke pi qumësht në gjoksin e nënave shqiptare,dhunuan shtazërisht 20 mijë femra autoktone të pafajshme shqiptare,rrëmbyen nga shtëpitë shqiptare në Kosovë më shumë se 1600 djem e vajza autoktone shqiptare,fati i të cilëve ende nuk është zbardhur,sepse Serbia gjenocidale nuk po i hapën arkivat e saj,e bënë shkrumb e hi Kosovën dhe detyruan më shumë se 1 milion shqiptarë të marrin rrugën e eksodit.

Ti Aleksandër Vuçiq krimineli dhe krimineli Ivica Daçiq,sëbashku me kriminelët e tjerë serbë fatkeqësisht jeni ende të lirë dhe nuk jeni prapa grilave.

O Aleksandër Vuçiq krimineli,Kryeministri Albin Kurti me të drejtën e të vëretën për Kosovën,ua prishi pazaret e pista Serbisë gjenocidale dhe BE-së për ta shantazhuar Kosovën.

Kryeministri Albin Kurti dhe Qeveria e tij po punojnë në padinë me të cilën do të paditet Serbia gjenocidale në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë për gjenocidin e kryer në Kosovë me fakte dhe argumente bindëse,por edhe me 2000 mijë kasetat dhe CD-të e filmimet e tjera në të cilat Esat Shala me shokë i kanë filmuar 4000 masakrat që Serbia gjenocidale i kreu në Kosovë.

Albin Kurti dhe Qeveria e tij e riaktivizuan edhe Institutin e krimeve të luftës në Kosovë,të cilin e kishte pasivizuar Ramush Haradinaj kur ishte kreministër.

Shqiptarët do ta përgatisin e botojnë edhe librin me titull “Gjenocidet shekulloe serbe ndaj shqiptareve”,si përgjigje të librit skandaloz fund e krye me rrena e falsifikime të historisë që e Botoi Serbia në vitin 2020 me titull mashtrues “Gjenocidi shqiptar ndaj Serbëve në shekullion e 20-të,dhe që e shpërndatë nëpër botë.

Aleksandër Vuçiq krimineli lidhur me Rregulloren e Bankës Qëndrore të Kosovës për përdorimin e dinarit serb në Kosovë,më 2. Shkurt 2024 seklaoi se,“Me vendimet e fundit Kurti dëshiron ta spastrojë etnikisht popullatën serbe në Kosovë”Ndërsa më 5 shkurt 2024 deklaroi se“Çdo gjë është orientiuar në rrënimin e pozicionit të Serbisë në Kosovë”.

O Aleksandër Vuçiq krimineli,te shqiptarët ekziston fjala e urtë popullore se “Rrena i ka këmbët e shkurta,dhe se mashtrimet e tua tani po i kuptojnë të gjithë.Dinari në Kosovë ishte dëmtues dhe okupues dhe moti është dashur të hiqe,sepse çdo shtet e ka monedhën e tij zyrtare.

Ju serbët jeni farrësosur, dhe se Mediat serbe ditë më parë informuan se dhjetëra mijëra fshatra në Serbi rrezikojnë të shuhen për shkak të nataliotetit të ulët ekstrem.

Tani shtrohet pyetja pse Serbia gjenocidale po armatoset dhe se a mendon Serbia gjenocidale se kush do t’a përdorën atë armatim që po e blen.Në Serbinë gjenocidale serbë të pastër ka shumë pak,ndërsa hungarezët,romët dhe boshnjakët nuk janë budallenj të luftojnë e të vdesin për Serbinë gjenocidale dhe pushtuese.

Dhe për fund mos mendon Serbia gjenocidale se mijëra vajza shqiptare katolike e orthodokse që Serbia tashmë dy dekada i blen nga Shqipëria për dhëndurët serbë duke paguar nga 2000-3000 euro për secilën dhe mos e mashtron vetyen Serbia gjenocidale se këta fëmijë surogatë që po lindin nga vajzat shqiptare,do t’ua kthejnë tytën e armëve shqiptarëve.Jo kurrë.

Serbia gjenocidale dhe krimineli Aleksandër Vuçiq e dinë mirë se në Ballkan kombi dominues autokton janë shqiptarët.Këtij numri duhet t’i shtohen edhe më sumë se 10 milionë shqiptarë sa janë bërë në Turqi që nga koha kur nga Serbia gjenocidale u deportuan nga trojet shqiptare në Turqi.Kjo tregon se “Bota serbe” në Ballkan mbetet vetëm si ëndër e Serbise gjenocidale dhe hegjemoniste dhe asgjë tjetër.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat