Albin Kurti: Haradinaj me dorëheqje nuk ia ka qëlluar as kohës e as arsyes

Politika

Albin Kurti: Haradinaj me dorëheqje nuk ia ka qëlluar as kohës e as arsyes

Nga: K.M Më: 19 korrik 2019 Në ora: 17:23
Albin Kurti dhe Ramush Haradinaj

Në një postim të tijin në facebook, lideri i Lëvizjes Vetvendosje e ka komentuar dorëheqjen e kryeministrit të vendit, Ramush Haradinaj duke ia numruar dështimet e këtij të fundit, megjithëatë ka thënë se vazhdojmë të jemi kundër gjykatës special, pasi që vendi ka nevoj për gjykata normale.

Ja postimi i plot i Kurtit

Z.Haradinaj dha dorëheqje nga pozita e kryeministrit. Moti është dashur të japë dorëheqje. Psh. kur e ndërroi qëndrimin për demarkacionin me Malin e Zi, kur ia rriti pagën vetvetes, kur emëronte nëpër borde e menaxhmente ndërmarrjesh me mbiemra familjesh e librezë partie, kur me 13 dhjetor 2018 e dha propozimin për marrëveshje "Ahtisaari Plus" me Serbinë, kur e paloi e rrafshoi buxhetin me asfalt, kur e kërcënoi prokurorin Blakaj, kur delegacioni për bisedime me Serbinë i doli anti-kushtetues etj.etj.

Së fundi e pa që mocionin e mosbesimit të opozitës do ta votonin edhe disa prej deputetëve që e kishin mbështetur fillimisht. E kuptoi atë që ia kishim thënë dikur: kryeministrinë e ka pasur si biçikletë hua nga PDK-ja për të bërë ndonjë xhiro...

Ne ishim e jemi kundër Gjykatës Speciale. Kemi nevojë për gjykata normale kundër krimit e korrupsionit në paqe dhe jo për edhe një gjykatë speciale kundër kinse krimeve të luftës së UÇK-së. Ata që e votuan, e vunë veten e tyre dhe gjithë Kosovën nën shantazhin e interesave gjeopolitike jashtë kontrollit tonë.

Për drejtësi të vërtetë, zhvillim të qëndrueshëm, progres shoqëror, demokraci institucionale, menjëherë nevojiten zgjedhje të reja parlamentare.

Duhet të flasë populli, të cilin aq shumë e shtypën dhe e zhvatën.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat