Revolucioni digjital i ekonomisë, ndalimi i kriptovalutave/ Konfiskim pajisjesh dhe varfërim!

Politika

Revolucioni digjital i ekonomisë, ndalimi i kriptovalutave/ Konfiskim pajisjesh dhe varfërim!

Armirë Shaqiri Nga Armirë Shaqiri Më 12 janar 2022 Në ora: 08:01
Foto ilustrim

Kriza energjetike në Kosovë si duket e përshpejtoi procesin e luftimit të prodhimit të kriptovalutave.

E, gjithë kjo ka ardhur pas rekomandimeve të Komitetit Teknik për Masat e Emergjencës në Furnizimin e Energjisë, i cili u formua së fundmi nga vet Ministria e Ekonomisë.

“Duke u bazuar në rekomandimet e Komitetit Teknik, i cili u themelua javën e fundit të dhjetorit 2021 për “Masat e emergjencës në furnizimin e energjisë”, kam marrë vendimin për Masa të Emergjencës përmes të cilit ndalohet prodhimi i kriptovalutave në të gjithë territorin e Republikës së Kosovës”, kishte deklaruar ministrja Artanë Rizvanolli.

Policia e Kosovës ka zhvilluar aksione kundër prodhimit të kriptovalutave, madje duke i konfiskuar pajisjet.

Konfiskimi i këtyre aparateve është bërë në Prishtinë, Podujevë, Vushtrri dhe Mitrovicën e Jugut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat