Kaosi urbanistik, i rrezikshëm për qytetarët

Politika

Kaosi urbanistik, i rrezikshëm për qytetarët

Nga: A.M. Më: 26 janar 2022 Në ora: 21:22
Ilustrim

Viteve të fundit janë shpeshtuar ndërtimet pa plan urbanistik. Në këtë mënyrë në shumë vendbanime në Kosovë, është bërë degradimi urbanistik.

Këto ndërtime, që mund të jenë të ndërtuara pakonsultimin e personave përkatës, mund të sjellin rrezik për banorët e tyre, si dhe për qytetarët e tjerë.

Njohësi i çështjeve të emergjencave dhe njëherësh drejtori Ekzekutiv i Qendrës Kërkimore për Politika të Sigurisë (SPRC), Tahir Ahmeti, në një bashkëbisedim për “Bota sot” është deklaruar se ndërtimet e objekteve që nga pas lufta kanë ndodhur pa asnjë kriter apo vlerësim të sigurisë.

Ai ka theksuar se këto objekte janë më të rrezikshme për nga qëndrueshmëria.

“Degradim i ndërtimeve përveç kaosit urbanistik sjell në vete edhe rreziqe tjera të mundshme siç mundë të jetë edhe shembja e ndonjë ndërtese në rast të ndonjë tërmeti. Ndërtimet e objekteve që nga pas lufta kanë ndodhur pa asnjë kriter apo vlerësim të sigurisë, duke rrezikuar kështu qëndrueshmërinë e objekteve. Duke i shtuar kësaj edhe dyshimet e cilësisë së materialeve ndërtimore që janë përdorur për këto ndërtime atëherë më të vërtetë ekziston mundësi të madhe për ndonjë aksident të mundshëm që do të mundë të rrezikonte jetët e shumë njerëzve”, ka thënë ai për “Bota sot”.

Gjithashtu, Tahri ka treguar se çfarë mund të ndodhë në ato raste kur ndërtimet janë kryer pa konsultimin e personave adekuatë.

“Në shumë raste këto punë kryhen pa konsultimet adekuate me personat përgjegjës apo kompetent, si arkitektët apo inxhinierët, duke dëmtuar kështu ndonjëherë edhe trarët mbajtës të tërë objektit, e që mundë të paraqes rrezik të përgjithshëm për shembje të ndërtesës dhe rrezik për ndonjë katastrofë të mundshme në rrezikimin e jetës së njerëzve”, ka deklaruar Tahiri.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat