Bashkia e Shkupit i përgjigjet Janko Baçevit për rrënimin e Xhamisë në rrugën Shkup-Tetovë - Bota Sot
Bashkia e Shkupit i përgjigjet Janko Baçevit për rrënimin e Xhamisë në rrugën Shkup-Tetovë

Shkupi

Bashkia e Shkupit i përgjigjet Janko Baçevit për rrënimin e Xhamisë në rrugën Shkup-Tetovë

Më: 24 shkurt 2018 Në ora: 18:44
Bashkia e Shkupit

Pasi u hoq busti i Andon Qoses, nisën edhe reagimet e disa personave të cilët nuk mbetën të kënaqur me këtë vendim. Janko Baçev, kryetar i partisë popullore maqedonase, i cili më herët ishte në koalicion me OBRM-PDUKM-në, kërkon që të rrënohen edhe buste tjera, të cilat sipas tij janë jolegale.

Por nga Bashkia e Shkupit thonë se nuk do të lejojmë që rrëfime të ndryshme të bëjnë ndarje fetare dhe kombëtare.

“Bashkia e Shkupit nuk do të lejojë të bëhet pjesë e ndarjeve të këtilla të pafundshme nacionaliste, e as të jetë i shfrytëzuar për politikat ditore të lira populiste të ndryshme. Institucionet duhet të kryejnë punën e tyre që mos të lënë hapësirë që këso raste të hapura të mund të shfrytëzohen si arsyetim për ndarje të reja në shoqërinë e këtij vendi”, thonë nga Bashkia e Shkupit.

Ndërsa sa i përket përmendores së UÇK-së në Çair, mbrëmë kryetari i Bashkisë, Petre Shilegov, tha se nuk mund të rrënoje atë pasi që nuk ekziston asnjë akt ligjor për këtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test