Çështja e vizës së Gjokoviqit do të shqyrtohet

Tenis

Çështja e vizës së Gjokoviqit do të shqyrtohet

Më: 18 janar 2022 Në ora: 10:00
Tenisti serb, Novak Gjokoviq gjatë një stërvitjeje në Melbërn më 14 janar

Federata e Tenisit të Australisë tha se do ta shqyrtojë çështjen e anulimit të vizës së tenistit serb, Novak Gjokoviq pas përfundimit të turneut Australian Open.

Ky njoftim vjen dy ditë pasi Gjokoviq u dëbua nga Australia, pasi humbi rastin në gjykatë lidhur me anulimin e vizës së tij.

Turneu Australian Open, që Gjokoviqi e ka fituar nëntë herë, nisi të hënën. Tre gjykatës, të dielën më 16 janar, thanë se do ta linin në fuqi vendimin për anulimin e vizës së tenistit dhe ai më pas u dëbua nga shteti.

Gjokoviq kishte marrë një përjashtim mjekësor nga Federata e Tenisit të Australisë dhe nga shteti Viktoria, që i mundësonte atij t’i shmangej rregullave të vaksinimit kundër koronavirusit. Ai këtë përjashtim e kishte bazuar në faktin se kishte qenë i infektuar me COVID-19 muajin e kaluar.

Por, zyrtarët kufitarë ia refuzuan këtë përjashtim mjekësor dhe ia anuluan vizën tenistit me të mbërritur në Australi. Vendimi u hodh poshtë nga një gjykatës, por më pas autoritetet ai anuluan sërish vizën Gjokoviqit dhe e dëbuan nga shteti.

“Gjithmonë ka mësime për të nxjerrë dhe ne do të shqyrtojmë të gjitha aspektet e përgatitjeve tona dhe zbatimit të planit tonë, siç bëjmë çdo vit. Ky proces gjithmonë nis pasi të shpallen kampionët e rinj të Australian Open”, u tha në deklaratën e Federatës.

Në deklaratë po ashtu u tha se organizatorët e turneut Australian Open kanë punuar me qeveritë federale dhe shtetërore për një vit me qëllim që ky turne të mbahet gjatë pandemisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat