Lojtarët e pavaksinuar e kanë të ndaluar pjesëmarrjen

Tenis

Lojtarët e pavaksinuar e kanë të ndaluar pjesëmarrjen

Më: 19 janar 2022 Në ora: 12:14
Lojtarët e pavaksinuar e kanë të ndaluar pjesëmarrjen

Shoqata e Profesionistëve të Tenisit (ATP) i ka paralajmëruar lojtarët e tenisit për pasojat me të cilat do të përballen për pjesëmarrje në grand slamin e dytë të vitit, French Open, nëse nuk zotërojnë certifikatë të vaksinimit kundër Covid-19.

ATP-ja është në pritje të sqarimit nga Federata Franceze, por i ka paralajmëruar tenistët se do ta kenë të ndalur pjesëmarrjen në French Open nëse nuk janë të vaksinuar.

Në një njoftim për lojtarët e tenisit, ATP-ja i konfirmoi pasojat e ligjit për vaksinën që do të hyjë në fuqi nga 24 janari në Francë.

“Lojtarët e pavaksinuar nuk do të jenë në gjendje të marrin pjesë në turnet e tenisit në Francë. Lojtarët duhet të jenë plotësisht të vaksinuar për të qenë në gjendje të garojnë, apo të zotërojnë ndonjë certifikatë mjekësore që i përjashton nga vaksinimi për arsyeje mjekësore”, thuhet në njoftim.

Arsyetimi i për të mos u vaksinuar për arsyeje të infektimit me koronavirus  së fundmi nuk do të merret parasysh, paralajmëron ATP-ja, megjithëse ende është në pritje të një sqarimi nga Federata e Tenisit e Francës dhe Qeveria e këtij vendi.

Novak Djokovicit i ishte pranuar një përjashtim i tillë mjekësor për të luajtur në Australian Open, por Forca Kufitare e Australisë e vlerësoi si të pamjaftueshëm atë dhe ia ndaloi hyrjen në vend.

Tenisti serb, i cili nuk është i vaksinuar kundër Covid-19, u dëbua nga Australia të dielën një ditë para fillimit të turneut grand slam Australian Open, pasi gjykata e mbajti në fuqi vendimin për t’ia anuluar atij vizën.

34-vjeçarit i ishte pranuar një përjashtim mjekësor nga marrja e vaksinës për të hyrë në Australi nga dy panele mjekësore – njëri i thirrur nga Tennis Australia dhe tjetri nga qeveria e shtetit të Victorias – pasi kishte dalë pozitiv në testin për koronavirus në mes të dhjetorit.

Megjithatë, Forca Kufitare e Australisë e ndaloi 20 herë fituesin e titujve grand slam më 5 janar për shkak se nuk i kishte plotësuar kërkesat e qeverisë federale për koronavirusin dhe si pasojë viza e tij u anulua.

Një gjykatë e shfuqizoi atë vendim, por qeveria ia anuloi vizën përsëri të premten, duke thënë se ishte në interes të publikut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat