Medvedev shpjegon se pse ka hequr flamurin rus

Tenis

Medvedev shpjegon se pse ka hequr flamurin rus

Më: 9 mars 2022 Në ora: 11:49
Medvedev shpjegon se pse ka hequr flamurin rus

Tenisti rus Danil Medvedev, numri 1 në botë për meshkuj, ka hequr flamurin e vendit të tij nga faqet e tij zyrtare në rrjetet sociale. Javën e kaluar ai mori zyrtarisht kreun e renditjes botërore, por nuk e ka shijuar shumë këtë moment, për shkak të luftës Rusi-Ukrainë.

“Jam i lumtur, por emocionet që vijnë në këtë moment janë të dyjëzuara për shkak të situatës”, tha tenisti rus.

Medvedev në turneun e Indian Uells do të nisë mbrojtjen e kreut të renditjes botërore. Ai dhe patrioti i tij Andrej Rublev disa herë kanë kërkuar që lufta të mbarojë.

“Dua të flas në emër të çdo fëmijë në botë, që të realizojnë ëndrrat e tyre dhe të mos shohin një botë me luftë.

Unë besoj te njerëzit, te dashuria, te drejtësia dhe se të gjithë duhet të kenë një shans”, tha mes tjerash Medvedev.

Tenisti rus ka hequr flamurin rus nga profilet e tij duke dërguar mesazh për ndërprerjen e konfliktit mes Rusisë dhe Ukrainës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat