Rita Miftari pjesëmarrëse në turneun ndërkombëtar të nivelit ITF

Tenis

Rita Miftari pjesëmarrëse në turneun ndërkombëtar të nivelit ITF

Nga: Fatmir Beka Më: 5 shtator 2022 Në ora: 00:20
Rita Miftari  

Tenistja e re mitrovicase Rita Miftari do të jetë njëra ndër pjesëmarrëset në ndërkombëtar të nivelit ITF "Kosova Open 2022" në Brestovik, Pejë.

Tradicionalisht , Rita ka pasur paraqitje edhe lojëra të mira në turnet që janë zhvilluar deri tani në Pejë, andaj kështu pritet të jetë edhe në turneun e radhës që nis sot.

Sportistja mitrovicase e cila merret me tenis prej 8 viteve, ngadalë po sigurt po hyn në radhën e shpresave të Kosovës në sportin e bardhë.

Image

Fillet e para në këtë sport, i nisi në Klubin e Tenisit “Trepça” dhe hapat e para këtu i bëri nën përkujdesjen e stafit të klubit, por Rita ka pasur edhe mbështetjen e plotë të prindërve përkatësisht familjes, që vazhdimisht ka qenë pranë dhe në secilën paraqitje.

Pas tri viteve të paraqitjeve në KT “Trepça” , Rita Miftari kalon në Klubin “Rilindja” në Prishtinë, ku fillimisht punon me trajnerin Arian Ibrahimin dhe më pas edhe me tenistin e njohur dhe ish-kampionin e shumëfishtë të Kosovës Granit Bajraliun.

Fal paraqitjeve të suksesshme, Rita në vitin 2019 ka përfaqësuar vendin tonë në Europian Junior championship, që u mbajt në Çeki, ku ka rënë në sy si një ndër talentet premtuese në këtë sport.

Në karrierën  e deritashme Rita Miftari ka mbi 20 paraqitje në arenat ndërkombëtare në turnet e ndryshme ITF dhe Tenis Europe, sikurse që ka shume tituj kampioni në turnetë e zhvilluara brenda vendit dhe Shkup në grupmoshat më të reja.

Rita është shumë punëtore dhe e disiplinuar, gjë që shihet edhe me paraqitjet eksplozive në fushën e tenisit, asaj i pëlqen shumë stili i lojës së tenistes amerikane Serena Wiliams, të cilën e ka idol dhe të cilën mundohet ka “kopjoj” në stilin e lojës.

Ajo me çka veçohet tenistja e re mitrovicase është qetësia e saj në duele, loja inteligjente, durimi dhe maturia në veprime, specialitet i saj janë edhe topat e ashtuquajtur kthyes, goditjet paralel dhe topat e shpejtë.

Rita është nxënëse e shkëlqyeshme, shquhet  edhe mbi të gjitha edukata e lartë sportive, që e bëjnë të shoqërueshme edhe shumë të vlerësuar si nga rivalet por edhe nga trajnerët.

Dueli i saj i parë në Turneun në Pejë është kundër tenistes turke Irmak Ozturk me fillim në ora 12,00, nga ky duel me të drejtë presim fitore dhe kualifikim në garat e mëtejme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat