Tenistja Tomova fiton titullin më të lartë në karrierë, garanton debutimin në top 75

Tenis

Tenistja Tomova fiton titullin më të lartë në karrierë, garanton debutimin në top 75

Më: 16 prill 2023 Në ora: 17:12
Viktoriya Tomova

Viktoriya Tomova, lojtarja më e mirë e Bullgarisë në tenisin e femrave, siguroi titullin më të lartë të karrierës së saj në turneun W80 në Zaragosa, pjesë e turneut botëror të tenisit për femra të Federatës Ndërkombëtare të Tenisit (ITF).

Ajo fitoi 4-6 6-2 6-3 kundër Nr. 103 të botës, Tereza Martincova në finalen e së dielës.

Martincova, një ish-lojtare e top 40-ës, kryesonte 3-1 në setin vendimtar, përpara se Tomova të arrinte të bënte një rikthim me 5 ndeshje radhazi.

Ky është titulli i 17-të i Tomova-s në ITF dhe i dyti nga një turne i një niveli kaq të lartë pas triumfit të saj në garën W80 në Biarritz (Francë) në korrik 2019.

Rezultati i garanton Tomovës një renditje të lartë në karrierë pasi 115 pikët e grumbulluara këtë javë do ta ndihmojnë atë të ngrihet me 23 pozicione në numrin 75 të botës, kur të hënën të përditësohet renditja e Shoqatës së Tenisit të Grave (WTA).

Arritja më e mirë e bullgares deri më tani ishte numri 87. Renditja e saj në fillim të javës ishte në vendin e 98-të në botë.

Të hënën Tomova do të bëhet lojtarja e parë bullgare në top 75-shen e tenisit për femra që kur Cvetana Pironkova është renditur për herë të fundit po aq lartë, më 22 maj të vitit 2017.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat