Vesa Gjinaj, 18-vjeçarja nga Kosova që synon majat e tenisit

Tenis

Vesa Gjinaj, 18-vjeçarja nga Kosova që synon majat e tenisit

Nga: Beqir Sina Më: 8 gusht 2023 Në ora: 08:16
Vesa Gjinaj

Tenisi është një sport shumë I dashur për t’u shikuar, por edhe shumë i vështirë për për t’u luajtur. Nga Brooklyni - New York, kësaj radhe ju sjellim një profil suksesi shqiptarë, pikërisht në fushën e tenisit. Ajo është talentja nga Kosova, Vesa Gjinaj 

Vesa Gjinaj, është një yll në rritje në botën e tenisit me origjinë nga Kosova. Vetëm 18 vjeç, ajo tashmë ka bërë shumë suksese ndërkombëtare, duke pasur parasysh faktin se Kosova është një vend i ri pa histori në tenis. Vesa po bën lëvizje dhe po tregon botës se mund ta bëjë këtë. Me një sërë arritjesh të dukshme, duke përfshirë  tituj dhe arritje ndërkombëtare, ajo ka treguar se ka aftësitë, vendosmërinë dhe pasionin për të arritur në majat e sportit.

Servisi i fuqishëm, reflekset e shpejta dhe loja e palëkundur mendore e Vesës e bëjnë atë një forcë për t'u llogaritur në fushë. Ajo i afrohet çdo ndeshjeje me një shpirt të ashpër konkurrues, duke u përpjekur gjithmonë të jetë më e mira dhe nuk dorëzohet deri në pikën e fundit.

Jashtë fushës, Vesa njihet për personalitetin pozitiv. Ajo i është përkushtuar sportit të saj dhe shpenzon orë të panumërta në stërvitje. Ajo është e përulur, e hirshme dhe gjithmonë përpiqet të jetë një model për lojtarët e rinj, duke i inkurajuar ata të ndjekin ëndrrat e tyre dhe të mos dorëzohen kurrë.

Teksa Vesa vazhdon të ngjitet në gradat dhe të arrijë suksese edhe më të mëdha, bota dhe Kosova po e shikojnë me dëshirë të madhe për të parë se çfarë do të arrijë më pas. Me kombinimin e talentit natyror dhe punës së palodhur, nuk ka kufi për atë që ajo mund të arrijë në të ardhmen.

Me gjithë sfidat dhe vështirësitë me të cilat përballet gjatë rrugës, Vesa ka qëndruar dhe vazhdon të arrijë majat e reja në karrierën e saj.

Ajo thotë : “Pavarësisht të gjitha vështirësive, jam e vendosur t'i kapërcej ato dhe të arrij qëllimin tim për t'u bërë një teniste profesioniste. Unë jam e etur të përfaqësoj vendin tim dhe ta bëj atë krenar në arenën ndërkombëtare. Unë jam mirënjohës për çdo mundësi për të shfaqur talentin dhe aftësitë e mia dhe jam gjithmonë në kërkim të mënyrave për t'u përmirësuar. Unë jam duke kërkuar mundësi sponsorizimi për të më ndihmuar të arrij qëllimet e mia dhe kam besim se aftësitë, vendosmëria dhe shtytjet e mia do të më bëjnë një aset të vlefshëm për çdo ekip ose organizatë. Jam e gatshëm të punoj shumë dhe të bëj përpjekje për t'u bërë lojtarja më e mirë që mund të jem. Me mbështetjen e një ekipi dhe burimet e nevojshme, kam besim se mund të arrij qëllimin tim për të garuar në Grand Slams dhe për të bërë emër në listen boterore të tenisit.”

Intervista:

Cili është udhëtimi juaj që nga fillimi në tenis?

Vesa Gjinaj : Rrugëtimi im në tenis filloi ne moshen 8 vjecare në Kosovë dhe ka qenë një rrugë sfiduese por shpërblyese. Pavarësisht burimeve të kufizuara dhe njohjes për tenisin në vendin tim, punova shumë, stërvita pa pushim dhe mora pjesë në turne të ndryshëm për të përmirësuar aftësitë e mia.

A ka qenë e vështirë të depërtosh dhe të kesh sukses në tenis?

Vesa Gjinaj : Po, ka qenë sfiduese të depërtosh dhe të kesh sukses në tenis, veçanërisht duke ardhur nga një vend i ri si Kosova me mundësi dhe financime të kufizuara. Megjithatë, vendosmëria, puna e palodhur dhe pasioni i madh për sportin më kanë ndihmuar të kapërcej këto vështirësi.

Sa mbështetje keni marrë nga prindërit tuaj dhe sa krenarë i keni bërë ata?

Vesa Gjinaj : Prindërit e mi kanë qenë mbështetësit e mi më të mëdhenj gjatë gjithë rrugëtimit tim në tenis. Inkurajimi dhe besimi i tyre i madh tek unë kanë qenë të dobishëm në suksesin tim.

Kush ka qenë personi më i vlefshëm për ju në SHBA në lidhje me tenisin?

Vesa Gjinaj : Në SHBA, kam marrë mbështetje të vlefshme nga trajnerët sidomos nga Akademia e John McEnroes , dhe prinderit e mi. 

Çfarë do të thotë të jetosh në një vend tjetër përveç atdheut tënd dhe të vazhdosh të merresh me sport?

Vesa Gjinaj : Të jetosh në një vend tjetër ndërsa vazhdoja karrierën time në tenis ka qenë një përvojë transformuese. Më ka ekspozuar ndaj mjediseve të ndryshme stërvitore, sfidave të reja dhe mundësive për të konkurruar në nivele më të larta, duke më ndihmuar të rritem edhe si atlet edhe si individ.

A vazhdoni të mësoni dhe të luani tenis?

Vesa Gjinaj : Po, tenisi mbetet një pjesë integrale e jetës sime dhe unë vazhdoj të mësoj dhe luaj këtë sport. Unë jam i përkushtuar për të përmirësuar aftësitë e mia dhe për të arritur qëllimin tim për t'u bërë një tenisiste profesioniste e rangut të lartë.

Keni pasur mundësi të luani me talentet shqiptare në Amerikë?

Vesa Gjinaj : Jo,ende nuk kam pasur mundësinë

A keni ndonjë mentor apo trajner që ju ka trajnuar për të arritur tituj të mëdhenj ndërkombëtarë?

Vesa Gjinaj : Po, kam pasur fatin që kam trajnerë dhe mentorë të përkushtuar që kanë luajtur një rol vendimtar në rrugëtimin tim drejt arritjes së titujve të mëdhenj ndërkombëtarë. Udhëzimet dhe ekspertiza e tyre kanë qenë të rëndësishme në zhvillimin tim si lojtar.

Çfarë ndikimi kanë për ju kujtimet e arritjeve tuaja në Kosovë?

Vesa Gjinaj : Kujtimet e arritjeve të mia në Kosovë zënë një vend të veçantë në zemrën time. Ato më kujtojnë se ku kam filluar, dhe mbështetjen që kam marrë nga vendlindja ime, duke më motivuar të vazhdoj të përpiqem për sukses.

Cili është interesimi i të rinjve për pjesëmarrje në tenis në Kosovë, Shqipëri dhe trevat shqiptare?

Vesa Gjinaj : Pavarësisht se tenisi nuk luhet gjerësisht në rajon, ka një interes në rritje midis të rinjve për të marrë pjesë në këtë sport. Besoj se Rrugëtimi dhe arritjet e mia kanë frymëzuar shumë atletë aspirues për të ndjekur ëndrrat e tyre në tenis.

Sa e vështirë ka qenë për ju kjo pjesëmarrje?

Vesa Gjinaj : Pjesëmarrja në gara të ndryshme si në Kosovë ashtu edhe jashtë saj në një moshë kaq të re ishte vërtet sfiduese. Udhëtimi, presioni për të performuar dhe kundërshtarët e ashpër më shtynë të punoj më shumë dhe të qëndroj i fokusuar në qëllimet e mia.

Na e përshkruani ato që përjeton çdo sportist, pra  një ndjenjë të papërshkrueshme që ka zënë vendin e nje gëzimi të madh. 

Vesa Gjinaj : Çdo atlet përjeton një ndjenjë të papërshkrueshme gëzimi kur arrin qëllimet e tij. Është një përzierje e krenarisë, kënaqësisë dhe ndjenjës së arritjes që i bën të vlefshme të gjitha sakrificat dhe punën e palodhur.

Diçka  rreth garave ndërkombëtare  pjesmarrjes suaj dhe ekipit të femrave nga Kosova?

Vesa Gjinaj : Në garat ndërkombëtare të përfaqësosh Kosovën dhe të jesh pjesë e ekipit të femrave ka qenë nder dhe krenari. Është një shans për të shfaqur talentin tonë në skenën globale dhe për të frymëzuar të tjerët në vendin tonë për të ndjekur ëndrrat e tyre.

Por, cilat janë vështirësitë më të mëdha që përballet Tenisi  në Kosovë? përkatësisht për ju talentet e reja

Vesa Gjinaj : Vështirësitë më të mëdha me të cilat përballet tenisi në Kosovë janë burimet e kufizuara, mungesa e njohjes në skenën ndërkombëtare dhe nevoja për më shumë mbështetje për talentet e reja. Është shume sfiduese për lojtarët që të kenë akses në mjediset e duhura dhe mundësitë e trajnimit.

Cila është veçantia e këtij sporti?

Vesa Gjinaj : Veçantia e tenisit qëndron në sfidad mendore dhe fizike që u bën atletëve, që kërkojnë aftësi, strategji dhe qëndrueshmëri. Është një sport ku individët sfidojnë veten ne fushe dhe jasht saj.

A  ka pasur ky sport një ndikim të mirë në jetën  tuaj? dhe shoqeve tuaja në Kosovë

Vesa Gjinaj : Tenisi ka pasur një ndikim pozitiv në jetën time dhe në jetën e miqve të mi në Kosovë.Me ka mësuar disiplinën, këmbënguljen dhe rëndësinë e përcaktimit të qëllimeve dhe të punës për t'i arritur ato.

Përveç sportit,  cili është angazhimi juaj  gjë që ka për t'a bërë edhe më të lehtë rrugëtimin tuaj edhe në sportin e Tenisit, 

Vesa Gjinaj : Përveç sportit, angazhimi im për përmirësim të vazhdueshëm dhe punë të palodhur do ta bëjë më të lehtë udhëtimin tim në tenis. Unë jam e përkushtuar për të mbajtur një mentalitet pozitiv dhe për të qëndruar e fokusuar në qëllimet e mia.

Pra a e keni të vështirë të menaxhoni kohën tuaj për studime dhe stërvitje?

Vesa Gjinaj : Menaxhimi i kohës për studime dhe trajnime mund të jetë sfidues, por është thelbësore të arrihet një ekuilibër midis të dy aspekteve. Unë u jap përparësi edhe studimeve të mi dhe planifikoj orarin tim për t'u siguruar që mund t'i kushtoj kohë të mjaftueshme të dyve.

A keni edhe një mesazh për të rinjët e të rejat e Kosovës, që të merren sa më shumë me aktivitete fizike, sportin dhe natyrisht me Tenisin.

Vesa Gjinaj : Të rinjve dhe të rejave të Kosovës, ju bej thirje që të merreni me aktivitete fizike, sporte dhe sigurisht tenis. Ndiqni ëndrrat tuaja me përkushtim dhe pasion, dhe kurrë mos hiqni dorë nga qëllimet tuaja. Besoni në veten tuaj, punoni shumë dhe mund të arrini gjëra të mëdha.

Përvoja atletike:

Renditja e ITF Junior: 513

Renditja më e mirë kombëtare në vendin e parë në kategorinë e të rriturve

Mori pjesë në disa turne ITF

Përfaqësoi Kosovën në Lojërat Mesdhetare

Kampione e disa Kampionateve Kombëtar të Tenisit të Kosovës

Rekord i fortë i fitoreve kundër lojtarëve të rangut më të lartë në bote

Në mënyrë të vazhdueshme demonstron qëndrueshmëri të fortë mendore dhe fizike gjatë ndeshjeve.

Përfaqësoi ekipin e Kosovës tri herë në Fed Cup (Billie Jean King Cup) si lojtari më e re që ka konkurruar ndonjëherë nga Kosova.

Fitues në turneun e Evropës të Tenisit  U16  2019, 2020 Tennis Europe Tour U16

  Titulli ITF J5 2021 

  Titulli i ITF J5 junior 2021 nderkombetar Kosova Open.

Përfaqësoi Kosovën në Festivalin Olimpik Evropian për të Rinj që u mbajt në Baku të Azerbajxhanit

Çmimet dhe Nderimet:

Shpresa Olimpike e shpërblyer nga Komiteti Olimpik i Kosovës

2022 - Tenistja më e mirë nga Kosova në arenën ndërkombëtare 

2020 – Tenistja më e mirë, Federata e Tenisit të Kosovës

2021 – Tenistja më e mirë, Komuna e Prishtinës

2020 – Tenistja më e mirë, Federata e Tenisit të Kosovës

2019 – Tenistja më e mirë, Federata e Tenisit të Kosovës

Përvoja në media:

Intervistuar nga media nderkombëtare dhe lokale

Eksperiencë ne të folur në publik

Qellimet:

Për t'u bërë një teniste profesioniste e rangut të lartë boteror dhe për të fituar Grand Slame.

Sfidat:

Burime të kufizuara për shkak të madhësisë së vogël të Kosoves

Mungesa e njohjes se Kosovë në botën ndërkombëtare të tenisit

Vështirësi financiare për shkak të mungesës së sponsorëve dhe mundësive të financimit

Vështirësi në udhëtim për shkak të mungesës së marrëdhënieve diplomatike te Kosoves me disa vende.

Ekspozim i kufizuar dhe mungesa e mundësive për të shfaqur talentin në komunitetin ndërkombëtar.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat