Shqiptarët fitojnë në Rumani

Tenis

Shqiptarët fitojnë në Rumani

Më: 20 janar 2024 Në ora: 11:26
Albion Rrahmani

Ishte një ndeshje e çmendur, dhe për ne e veçantë.

Sfida e Superligës së Rumanisë mes Rapid Bucuresti dhe skuadrës së Universitatea Craiove 1948 spikati jo vetëm për rezultatin 4-3, dhe për përmbysjet, por edhe për faktin se në fushë ishin tre shqiptarë të Kosovës.

Treshja e përbërë nga Ermal Krasniqi, Albion Rrahmani dhe Florent Hasani patën edhe ndikim vendimtar për skuadrën e Bukureshtit.

Kryeqytetasit ia dolën me vuajtje të mëdha ndaj ekipit nga Krajova, në përballjen e elitës ku Krasniqi dhe Rrahmani shënuan, dhe ku Hasani shërbeu asist.

Pasimin e rrjetës së radhës ia dha Florent Hasani, ish-sulmuesi i “Bardhebluve” të Tiranës, teksa për të dy shqiptarët e Kosovës ky ishte debutimi, që kaloi mjaft mirë. Pas pushimit, Universitatea kryesoi 3-1, por skuadra nga Bukuresthi nisi përmbysjen falë penalltisë së saktë të Albion Rrahmanit.  Fitorja erdhi në minutën e tretë shtesë, me golin e shënuar nga Krasniqi.

Rrahmani 23-vjeçar barazoi përkohësisht rezultatin në 1-1 dhe po vazhdon formën e shkëlqyer që kur kaloi në Rumani nga Ballkani i Suharekës, teksa ka arritur të shënojë plot 7 gola e 2 asistime në vetëm 7 ndeshjee, ndërsa skuadra e Rapid Bucuresti është përkohësisht në vendin e tretë në renditjen e Superligës duke synuar kualifikimin në kupat e Europës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat