Volejbolli në zi

Volejboll

Volejbolli në zi

Më: 2 shkurt 2024 Në ora: 17:15
Edmond Gjerazi

Pas një sëmundje të rëndë, në moshën 71, vjeçare është ndarë nga jeta, Edmond Gjerazi. Ish-volejbollist i njohur i Dinamos, kampione, dominuese në vitet 70-të në Shqipëri dhe protagoniste në Europë.

I zbuluar nga trajneri Vangjel Koja, si përfaqësues i një brezi i ri, me volejbollistë të talentuar të shkollës dinamovite,

Gjerazi ishte nga të parët që u alternua me sukses, me grupin e volejbollistëve të shquar, si Rusi, Shehu, Tartari, Lena, Panteqi, etj.

Me numrin 12-të, i fuqishëm, 1.84 cm, organizator, i përgatitur në sulm e mbrojtje, Edmond Gjerazi, shumë i ri, u shfaq, duke qenë një forcë, një element i rëndësishëm e kësaj skuadre, dhe i ekipit kombëtar për periudhën 1968-77.

I diplomuar në ILKF “Vojo Kushi”, pasi u nda me volejbollin, Mond Gjerazi, siç e thërrisnin miqtë, shokët, i tillë i njohur edhe në mjedisin sportive, vijoi të ishte aktiv, në rolin e trajnerit dhe si mësues i edukimit fizik në edukimin e brezave të rinj. I sjellshëm, serioz, korrekt, tejet njerëzor në fushë e jashtë saj, dhe një bashkëshort, familjar shembullor.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat