Skandaloze/Shqiptarët të dëshpëruar pas anulimit përfundimtar të Alba Festival, ja çfarë thonë

Zvicra

Skandaloze/Shqiptarët të dëshpëruar pas anulimit përfundimtar të Alba Festival, ja çfarë thonë

Nga: G.B Më: 3 shtator 2021 Në ora: 15:44
Alba Festival, Zvicër

Pavarësisht një ankese nga organizatorët, Alba Festival tani është anuluar përfundimisht. Ka zemërim të madh te shqiptarët, shkruan 20min.ch, përcjell Bota sot.

Është fundi përfundimtar për Alba Festival: Siç shkruan Kancelaria e Shtetit të Cyrihut me kërkesë të 20 Minuten, gjykata administrative ka hedhur poshtë një ankesë nga organizatorët. Vetëm të enjten kantoni tërhoqi lejen për festivalin dy ditor, ndër të tjera me arsyetimin se komuniteti shqiptar ishte "prekur rëndë nga virusi Corona".

"Jam shumë i zhgënjyer që festivali u anulua në një njoftim kaq të shkurtër", thotë 23-vjeçarja DS. Ajo është e mendimit se zbatimi sipas parimit GGG duhet të jetë i mundur.

Image

“Është skandaloze”

Arsyet e dhëna nga qeveria e Cyrihut nuk janë pritur mirë as nga Përparim Avdilin.

"Referenca për komunitetin shqiptar stigmatizon një grup të tërë popullsie", tha politikani i FDP. Sipas tij, kjo është skandaloze dhe e papranueshme.

"Kështu i thuhet një grupi specifik: Ju jeni më të rrezikshëm se të tjerët", tha ai.

Këshilltari Kombëtar i PS -së, Mustafa Atici, e sheh anulimin e festivalit si një mundësi të humbur për autoritetet.

"Në vend që ta ndaloni ngjarjen, mund të ishte përdorur për punë edukative", tha ai.

Për të është gjithashtu e qartë se parimi GGG duhet të zbatohet për të gjithë. Për të përballuar pandeminë, të gjithë në shoqëri do të duhet të marrin përgjegjësinë: "Rregullat e veçanta për komunitetin shqiptar nuk funksionojnë".

Image

Autoritetet duhet të ndërgjegjësohen

Përkundër të dy politikanëve, Fondacioni Zviceran kundër Racizmit nuk i sheh arsyetimet e dhëna nga autoritetet si diskriminuese.

"Ata dhanë arsye objektive për vendimin, bazuar në gjetjet nga gjurmimi i kontakteve", thotë drejtoresha menaxhuese Dina Wyler.

Sidomos kur preken pakicat, është e këshillueshme që autoritetet të sensibilizohen, thotë ajo.

"Ju nuk duhet të bëni asnjë deklaratë që mund të nxisë më tej tendencat raciste ekzistuese në popullatë", ka deklaruar ajo./BS/

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat