TV zviceran interviston Avni Orllatin, një afarist i suksesshëm ne Zvicër

Zvicra

TV zviceran interviston Avni Orllatin, një afarist i suksesshëm ne Zvicër

Më: 20 tetor 2021 Në ora: 18:03
Avni Orllati

I intervistuar në programin nga televizioni zviceran (La Télé Vaud Fribourg) Avni Orllati rrëfen rrugëtimin e tij të jetës dhe ngritjen e Grupit Orllati gjatë 25 viteve të fundit me tre vëllezërit e tij Velushin, Basriun dhe Gjevgjetin.

Bashkëbiseduesi ynë sonte është sipërmarrësi më me influence dhe ndoshta me diskret ne Zvicër.

Në vitin 2020 – Avni Orllatit i ndahet çmimi prestigjioz EY Sipërmarrës i Vitit,.. me këto fjalë nis emisioni special dhe intervista me afariste njohur shqiptar në Zvicër z. Avni Orllatin, fonditor dhe CEO i Grupit ORLLATI në televizionin e njohur zviceran LA TELE Vaud Fribourg, njofton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Duke filluar nga asgjëja, Avni Orllati ka krijuar një perandori në ndërtim dhe pasuri të paluajtshme. Grupi Orllati tani ka 850 punonjës, 80 vende të hapura dhe 40 projekte të pasurive të patundshme në Zvicrën frankofone. Intervistë ekskluzive me sipërmarrësin zviceran të vitit 2020…” janë këto fjalët e TV zviceran në fillim të intervistës me z.Avni Orllatin duke e prezantuar si një sipërmarrës te suksesshëm, më me influencë, por ndoshta edhe me diskret ne Zvicër.

 “Unë në Zvicër kam ardhur në moshën 15 vjeçare, tek babai imi i cili gjendej këtu që nga vitit 1969 i cili ka punuar ne ndërtimtari dhe puna tij me kishte fascinuar çka edhe na lindi pasioni ynë për këtë profesion ku bashkë me vellain tim, binjak Bastriun dhe vendosem të provojmë këtë profesion dhe kështu gradualisht e krijuam besimin tek kompanitë dhe qytetarët dhe me mund e sakrifica ngritën ndërrmarjen tonë të ndërtimit me një grusht punëtoresh, që sot kemi qindra sish”.

Avni dhe Basri Orllati, emigrantë të rinj kosovarë që mbërritën në Zvicër përmes bashkimit familjar, vendosin të krijojnë biznesin e tyre. Në moshën 21 vjeç, ata krijuan kompaninë A. Orllati. Punëtorë, të besueshëm dhe të disponueshëm, ata shpejt bënë emër në industrinë e ndërtimit.

Firma Orllati ka realizuar qindra projekte, duke ndërtuar edhe OKB-në dhe organizata tjera ndërkombëtare ne Gjenevë

Në vitin 2001 për vëllezërit Orllati shënon një pikë kthese me marrjen e LMT SA, një kompani që menaxhon vendin e ish-gropës së zhavorrit Bioley-Orjulaz dhe ofron makina lëvizëse tokësore me qira.

Velush Orllati, që atëherë jetonte në Shtetet e Bashkuara, iu bashkua vëllezërve të tij për të menaxhuar pjesën administrative. Strategjia e tyre është që të riinvestojnë sistematikisht të gjitha fitimet e tyre. Prandaj ata investojnë në pasuri të paluajtshme duke blerë ndërtesën DEM në Chavannes-près-Renens.

Televizioni zvicerane (La Télé Vaud) nga Fribourgu në studio kishe ftuar edhe mysafirë special njohës të mirë të ekonomisë dhe zhvillimit të Ndërmarrjes Orllati.

Christophe Reymon, Drejtor gjeneral i Qendrës Patronal i cili duke vlerësuar lartë kompanie Orllati ndër tjera tha se “Orllati i ka kontribuar edhe jo veëm në ndërtimin e imazhit pozitiv te kosovarëve në vendin tonë por edhe në ndërtimin dhe zhvillimin ekonomik te kantonin tonë dhe Zvicrës”.

Kurse Pierre-Marcel Favre ndër tjera theksoi se “Ne jemi të kënaqur dhe me fat që kemi në vendin tone një kompani kolosale Orllati te drejtuar nga Avniu me tre vëllezërit e tij të cilët janë shembull integrimi dhe afaristeve te suksesshëm ne kantonin tone dhe ne Zvicër.”

Sipas z. Avni Orllatit për gjitha  këto suksese te Orllatit, nuk mjafton vetëm vullneti, por edhe puna besimi tek firmat dhe qytetaret zviceranë.

Sukseset nuk kanë të ndalur ne vititn 2008 ata blejnë ndërtesën Kodak në Renens, e cila do të bëhet ndërtesa e Parmës Longemalle, e përuruar në 2012. Ata gjithashtu investojnë në kompani që i lejojnë ata të diversifikojnë aktivitetet e tyre, në veçanti në vepra speciale me marrjen nën kontroll të Forasol SA dhe heqjen e asbestit me atë nga AMI SA.

Këto vite konsiderohen si fillimet e njohjes publike për Avni Orllati i cili është i nominuar për Forumin e 100. Nga ana e pasurive të paluajtshme, biznesi po merr vrull veçanërisht në ndërtimin e dy lagjeve të mëdha. Së pari, Les Cèdres në Chavannes-près-Renens, një projekt i njohur me popullatën në 2014, i cili përfshin një kullë të lartë 117m dhe më shumë se 1.000 njësi banimi. Pastaj, rrethi i Gruvatiez në Orbe, një projekt prej 500 njësive të banimit të miratuar nga Urbigènes në 2015 dhe i cili do të jetë rrethi i parë në Zvicër që merr etiketën One Planet Living nga ËËF.

Ne vitin 2017 për të përmbushur kërkesën për beton në vendet e tij të shumta, Grupi Orllati po ndërton fabrikën e tij të betonit dhe për ta furnizuar atë, do të operojë gropën e re të zhavorrit Mont-de-Melley në Bettens. Së fundi, në logjikën e pavarësisë, Grupi Orllati po përuron platformën e vet për rikuperimin e materialeve të ndotura.

Kurse ne vitin vijues 2018 Grupi Orllati zgjeron aktivitetet e tij në Gjenevë dhe blen kompaninë DMB SA, një kompani e specializuar në prishjen dhe rinovimin e vogël. Në qershor, gropa e re e zhavorrit Mont-de-Melley, e vendosur në qytetin Bettens, dhe objektet e saj të reja të trajtimit të zhavorrit përurohen zyrtarisht. Këto të fundit plotësojnë në mënyrë ideale pajisjet ultra-moderne të shtyllës së ekologjisë industriale që është bërë gropa e zhavorrit të mëparshëm shtetëror në sitin Bioley-Orjulaz. Veç kësaj kompania Orllati ka realizuar qindra projekte, duke ndërtuar edhe OKB-në dhe organizata tjera ndërkombëtare ne Gjenevë, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Si kurorëzim i gjitha projekteve dhe aktiviteteve dhe punës së tyre të palodhshme u kurorëzuan me suksese kur në vitin 2020 – Avni Orllatit i ndahet çmimi prestigjioz EY Sipërmarrës i Vitit në kategorinë Industri, Teknologji të Lartë dhe Shkenca të Jetës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat