Përkujtohet veprimtari shumëvjeçar i degës së LDK-së në Zvicër, Nazmi Peci

Zvicra

Përkujtohet veprimtari shumëvjeçar i degës së LDK-së në Zvicër, Nazmi Peci

Nga: Shefqet Dibrani Më: 15 nëntor 2021 Në ora: 18:07
Nazmi Peci

Të dielën më 14. Nëntor 2021, në qytezën Horgen, Kantoni Cyrih, familjarë të shumtë, miq të afërm dhe disa nga bashkëveprimtarët e ing. Nazmi Pecit, nënë emocione përkujtuan veprimtarin dhe nënkryetarin shumëvjeçar në Degën e LDK-së në Zvicër ing. Nazmi Pecin, në njëvjetorin e vdekjes së tij.

Në një sallë e përshtatur sipas rregullave për pandeminë COWID-19, familjarët e Nazmi Pecit kishin ftuar miq dhe veprimtarë të LDK-së, për të përkujtuar kryefamiljarin e tyre ing. Nazmi Pecin. Takimi ishte i ngrohtë dhe mjaftë emocional, sidomos kur për Babain e tyre rrëfenin kujtimet katër fëmijet e tij: Fisniku, Kreshniku, Arianiti dhe Lindita, vajza e Nazmiut, të cilët në mënyrë spontane dhe tejet origjinale rrëfenin kujtimet e tyre që nga fëmijëria, dhe secili në mënyrën e vet zbardhte karakteristika të prindit, babait dhe idolit të tyre. Por, ishte Arianiti, i cili me rrëfimin e tij emocional, i bëri të gjithë të pranishmit me lot në sy. Në rrëfimet familjare u dallua edhe dhëndrri i Nazmiut, dr. Astrit Neziraj, i cili me pietet evokoi momente mbresëlënëse me të.

Po me kaq emocione ishte edhe paraqitja e mr. Shaip Latifit, njëri nga themeluesit dhe kryetari i parë i Degës së LDK-së, i cili me pietet evokoi kujtime për ing. Nazmi Pecin, për kolegun e tij të punës në Kosovë, e pastaj edhe në Zvicër si bashkëveprimtar shumëvjeçar, mik dhe shok i dalluar, prër këtë arsye mr. Shaip Latifi, kishte ardhur nga Kosova, për të nderuar mikun dhe bashkëveprimtarin që e deshi aq shumë.

Në këtë tubim përkujtimor pos të tjerash u tha se ing. Nazmi Peci, ishte veprimtar me virtyte të larta njerëzore. Ai u cilësua si emblematik dhe karizmatik në Degën e LDK-së në Zvicër, dhe ishte nënkryetar i kësaj Dege, pastaj Kryetar i Fondit Humanitar Gjithëkombëtar, por edhe Kryetar i Fondit të Trepërqindëshit, nga i cili post në vitin 1993 u shkarkua nga Isa Mustafa, i cili bashkë me dr. Bujar Bukoshin, atë vit kishin nisur një luftë të shtrigave kundër Degës së LDK-së në Zvicër, që përfundoi me epilogun e njohur, pasi detyruan të tërhiqej mr. Shaip Latifin, nga posti i kryetarit në Degën e LDK-së në Zvicër.

Nëpër rrëfime të shumta u theksua se ing. Nazmi Peci, ishte shkarkuar nga detyra e drejtorit në Kombinatin Trepça në Mitrovicë, pastaj është bërë burgosja dhe izolimi i tij bashkë me 215 intelektualë shqiptarë nga Kosova, e deri tek dhuna fizike kundër tij në vitin 2016, këtë të fundit e shkaktuan grupe militantësh të Isa Mustafës, atëherë kryetar i LDK-së.

Secili nga të pranishmit, kishte se çfarë të rrëfente nga takimet dhe njohja me ing. Nazmi Pecin, si dhe u falënderua familja e tij për këtë organizim i cili ishte më shumë se sa emocional. Në vazhdim të pranishmit shprehen dhembje për vuajtjet e tij në dy vjetët e fundit të jetës së tij, pasi siç dihet Nazmi Peci, ka lënguar nga një sulm virusal i cili i pat shkaktuar çrregullime serioze, duke ia pamundësuar jetën aktive, prandaj ai detyrimisht këtë kohë e kaloi pranë familjes dhe fëmijëve të vet.

Pos mr. Shaip Latifit, për personalitetin e ing. Nazmi Pecit, kujtime evokuan edhe: Shefqet Dibrani, Xhelal Molliqaj, Isa Maliqi, Jusuf Demaj, Hysen Shehu, Shaqir Shala, Qamil Çekaj dhe Skënder Tolaj, të cilët arritën t’i permendnin mjaftë veti e karakteristika të bashëkëveprimtarit të tyre, me të cilin kishin bashkëpunuar për dekada me radhë. Në këtë përvjetor u shtrua ideja për botimin e shkrimeve të shumta që i ka lënë pas vete ky veprmtar shumëvjeçar. Po ashtu u diskutua edhe mundësia e hartimit dhe të botimit të një monografie, në të cilën do të përfshiheshin kujtimet e familjarëve, shokëve dhe të bashkëveprimtarëve të ing. Nazmi Pecit.

Për të pranishmit, familja e Nazmi Pecit, shtroi një koktej rasti!...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat