Skandali me certifikatat false të vaksinimit në Zvicër/ Ky dënim i pret blerësit

Zvicra

Skandali me certifikatat false të vaksinimit në Zvicër/ Ky dënim i pret blerësit

Nga: M.L. Më: 26 nëntor 2021 Në ora: 09:55
Kështu thotë Peter Sticher, Prokurori i Parë Publik në Kantonin Schaffhausen, për mashtrimin e njëqindfishtë të certifikatave në Schaffhausen.

Një 20-vjeçar nga Schaffhausen i Zvicrës thuhet se ka shitur qindra certifikata false të vaksinimi deri në 400 franga.

Ekspertët ligjorë shpjegojnë se si mund të dënohen blerësit, shkruan 20 minuten.ch, transmeton Bota Sot.

Ja për çfarë bëhet fjalë

Një mashtrim i njëqindfishtë i certifikimit u zbulua në Schaffhausen.

Autori i dyshuar është një punonjës 20 vjeçar i qendrës së vaksinimit.

Ai ndodhet në paraburgim.

Një punonjës 20 vjeçar i qendrës së vaksinimit mësohet se ka falsifikuar dhe shitur qindra certifikata vaksinimi. Prokuroria publike ka hapur procedurë për falsifikim të shumëfishtë të dokumenteve. Por, çfarë i kërcënon njerëzit që blejnë dhe përdorin një certifikatë false të Koronavirusit?

Siç thotë avokatja Evalotta Samuelsson, blerësit e certifikatave të falsifikuara janë gjithashtu përgjegjës dhe mund të ndiqen penalisht.

“Përdorimi i një certifikate të falsifikuar është gjithashtu i dënueshëm nëse qëllimi është të përdoret certifikata e rreme si e vërtetë”. Suksesi i mashtrimit është i parëndësishëm. Megjithatë, duhet të ketë një qëllim për të përfituar.

"Ky është rasti nëse një blerës përdor certifikatën e rreme për të fituar akses në restorante ose disko, për shembull, dhe kështu të kursejë kostot e një testi Covid."

“Përgjegjësia penale për përhapjen e sëmundjeve njerëzore”

Sipas Samuelsson, falsifikimi i dokumenteve mund të dënohet me burgim deri në pesë vjet ose me gjobë. Dënimi për krijimin e një dokumenti të rremë dhe për përdorimin e tij është në thelb i njëjtë. Megjithatë, Samuelsson beson se krijuesi me siguri do të ndëshkohet më ashpër.

“Ai është fajtor për falsifikimin e dokumenteve disa herë. Vepra penale peshon dukshëm më i lartë se sa në raste tjera. Kësaj i shtohet edhe motivimi i tij thjesht financiar”.

Siç thotë avokati Martin Steiger, varësisht nga sjellja e blerësit, është e mundur edhe përgjegjësia penale për lëndime trupore apo përhapje të sëmundjeve njerëzore. Në rastin e infeksioneve me HIV, Gjykata e Lartë Federale ka juridiksion të rreptë. "Për procedurat përkatëse penale, megjithatë, gjurmimi efektiv i kontaktit do të duhej të ndodhte në Zvicër, gjë që nuk është kështu," thotë Steiger.

“Ai kërkonte deri në 400 CHF për certifikatat false”.

Sipas prokurorisë publike të Schaffhausen, fajtori kryesor i dyshuar është në paraburgim prej një muaji. Falë një informacioni anonim, ai mundi të identifikohej. “Fajtori kryesor i supozuar ka punuar në administratën e Qendrës Kantonale të Vaksinimit (KIZ). 20-vjeçari i shiti certifikatat deri në 400 franga, në varësi të shkallës së miqësisë”, tha Peter Sticher, prokurori i parë publik në kantonin Schaffhausen, të mërkurën përballë 20 minutave.

Pesë personat e tjerë, dy prej të cilëve janë ende në paraburgim, ishin ndërmjetës. “Ata i shtynë blerësit e mundshëm te fajtori kryesor. Disa prej tyre kanë fituar diçka nga kjo", thotë Sticher. Prezumimi i pafajësisë zbatohet deri në përfundimin ligjërisht të detyrueshëm të procedurës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat