Zvicra prezanton masat e reja anti-CoVID-19, hyjnë në fuqi nga e hëna

Zvicra

Zvicra prezanton masat e reja anti-CoVID-19, hyjnë në fuqi nga e hëna

Nga: M.L. Më: 17 dhjetor 2021 Në ora: 17:21
Fokusi është në zgjerimin e rregullit 2G.

Masat përforcuse! Këshilli Federal i Zvicrës prezantoi masat e reja anti CoVID-19 që do të hyjnë në fuqi nga e hëna, shkruajnë mediet zvicerane transmeton “Bota sot”.

Ministri i Shëndetësisë Alain Berset (PS) doli sot në konferencë për media, ku njoftoi për masat e reja.

Nga e hëna, restorantet lejohen t`i shërbejnë vetëm ata që janë vaksinuar dhe ata që janë shëruar.

2G në ambiente të mbyllura: Në restorante, objekte kulturore, sportive dhe të kohës së lirë, si dhe tubimet e mbyllura, kanë akses vetëm ata që janë vaksinuar dhe ata që janë shëruar.

Kërkesa për maskë në ambiente të mbyllura: Maska duhet të mbahet brenda dhe mund të hiqet vetëm kur jeni ulur. Kompanitë dhe ngjarjet që i nënshtrohen rregullit 2G mund të përdorin vullnetarisht 2G + dhe kështu të heqin dorë nga detyrimi i maskës dhe sediljes.

2G + në lokale dhe diskoteka: Aty ku maska ​​nuk mund të vendoset, si në provat e muzikës, disko dhe lokale, lejohen vetëm ata që janë vaksinuar dhe shëruar me rezultat negativ të testit për CoVID-19.

Kufizimi i takimeve private: Takimet private janë të kufizuara në dhjetë persona nëse ka një person mbi moshën 16 vjeç që nuk është vaksinuar ose është shëruar. Fëmijët numërohen. Nëse të gjithë mbi moshën 16 vjeç janë vaksinuar ose janë shëruar, ekziston një kufi i sipërm prej 30 personash. Në ambientet e jashtme kufiri është deri në 50 persona.

Detyrimi i punës nga shtëpia: Këshilli Federal po rifut detyrimin e zyrës së shtëpisë. Nëse është e nevojshme të punohet në terren kërkohet maska në dhomat ku qëndrojnë më shumë se një person.

Afati i shkurtuar për vaksinimin përforcues: Tani mund ta përforconi fëmijën tuaj katër muaj pas dozës së dytë të vaksinimit, jo pas gjysmë viti. “Kushdo që ka marrë dozën e dytë në mes të gushtit, tani mund të marrë përforcuesin”, thotë Berset.

Masat zbatohen nga data 20 dhjetor dhe janë të kufizuara deri në 24 janar 2022.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat