Tronditëse: 8 vjeçarja u gjet e vdekur në pyll, dyshohet se u vra nga familjari i saj

Zvicra

Tronditëse: 8 vjeçarja u gjet e vdekur në pyll, dyshohet se u vra nga familjari i saj

Nga: M.L. Më: 4 shkurt 2022 Në ora: 09:49
Me siguri vajza është gjetur në këtë pjesë të pyllit.

Pas vdekjes tragjike të vogëlushes Lisa M. nga Köniz BE, prokuroria publike hapi procedurën për vrasje me dashje. Një person i afërt me fëmijën është arrestuar,shkruan blick.ch transmeton Bota Sot. Policia ka qetësuar banorët e lagjes.

Vdekja e Lisa M. 8 vjeçare, tronditi gjithë Zvicrën dhe në të njëjtën kohë ngriti shumë pikëpyetje. Si vdiq vajza e vogël që u gjet pa shenja jete në pyllin Könizberg pranë komunës Köniz të Niederwangen BE të martën në mbrëmje?

Të enjten u bë e qartë: Hetuesit supozojnë një krim. Zyra e prokurorit publik rajonal në Bern-Mittelland raporton se janë hapur procedura për vrasje me dashje. Një person i afërt me fëmijën është arrestuar. Nëse dhe në çfarë mase kjo lidhet me vdekjen e vajzës, është objekt i hetimeve të mëtejshme. Sipas zëdhënëses së policisë së kantonit, Jolanda Egger, një kërkesë për paraburgim është duke u shqyrtuar.

"Ne po supozojmë një krim, por një aksident nuk mund të përjashtohet me siguri," tha Egger për Blick. Në të njëjtën kohë, ajo dëshiron të qetësojë lagjen. “Askush nuk duhet të ketë më frikë. Ka disa prova që personi i arrestuar ka lidhje me vdekjen e fëmijës”.

Me kërkesë të Blick, edhe policia kantonale e Bernës bëri të ditur se tetëvjeçarja ka pësuar lëndime. Autoriteti nuk specifikon nëse këto kanë lidhje me vdekjen e saj. Sipas raportit mjekoligjor, nuk ka prova për dhunë seksuale.

"Është mirë që ata arrestuan dikë"

Fqinja Ursula Sumberger (69) ndihet e lehtësuar që tani dikush është arrestuar. “Prindërit në zonë mund të marrin frymë lehtë. Është mirë që kanë dikë”, thotë ajo për Blick. Edhe Isabella Bidron (37) merr frymë e lehtësuar: “Tani ndihem më mirë dhe gjithashtu më vjen mirë që nuk është ndonjë i çmendur që vrapon këtu dhe vret njerëz pa dallim”, thotë banorja. "Tani shpresojmë se gjithçka do të kthehet ngadalë në normalitet."

Claudio Pinterelli (61) është ende thellësisht i prekur nga vdekja e Lizës. Pas arrestimit ai u lehtësua, sepse kjo gjë e kishte prekur thellë. “Shpresoj që vajza të jetë në parajsë me engjëjt tani. Ai që bën diçka të tillë është i sëmurë”, thotë banori.

“Skenat e dyshuara të krimit” janë rrethuar

Ndërkohë, dera e hyrjes së banesws sw nënës mbetet e mbyllur. Avokati André Kuhn shpjegon për Blick se çfarë do të thotë kjo. “Për të vulosur një shtëpi, duhet një dyshim fillestar për një krim. Është një masë shtrënguese”. Si rregull, skenat e dyshuara të krimit do të rrethohen.

Shtëpia mund të qëndrojë e vulosur për aq kohë sa është e “arsyeshme”. Konkretisht, kjo do të thotë: për aq kohë sa është e nevojshme të sigurohen të gjitha gjurmët. Në disa raste, kjo mund të zgjasë disa javë. “Në varësi të rastit, ekspertët duhet të vijnë dy ose tre herë. Bërja e fotografive është relativisht e shpejtë. Nga ana tjetër, kur bëhet fjalë për sigurimin e gjurmëve të gishtave, kjo mund të zgjasë më shumë”, thotë eksperti.

Fqinjët luten për Lizën e vogël

Dhimbja për vajzën është e madhe. Lagjja ku jetonte tetëvjeçarja është e tronditur. Banorët e prekur kanë ngritur një memorial për Lizën. U vendosën qirinj, trëndafila të bardhë dhe një arush pelushi.

Në lagje nuk mund ta imagjinojnw se çfarë ka ndodhur me Lizën e vogël. Banorët që kanë fëmijë ndihen të shqetësuar. “Është vërtet tragjike ajo që ka ndodhur. Kam frikë për fëmijët e mi”, thotë një fqinje, nënë e binjakëve. Ajo nuk e njihte mirë familjen e prekur, por e dinte se gruaja kishte vetëm një muaj që jetonte në atw shtëpi.

Është gjithashtu e vështirë për fëmijët e lagjes që të kuptojnë se çfarë kishte ndodhur. "Vajza ime është e trishtuar, por ajo nuk e kupton vërtet se çfarë do të thotë kjo”,thotë një banore i zonës. Së bashku me një fqinje ajo ngriti vendin e zisë dhe u lut për Lizën e vogël së bashku me banorët e tjerë. “Ishte shumë bukur që ishim të gjithë së bashku për ta përkujtuar atë”.

Të shtunën e kaluar ajo ishte ende duke luajtur me kukullat Barbie

Isabelle Mumenthaler (36) e njihte Lizën e vdekur. Vajza e saj Luana (8) ishte shoqe shumë e mirë me vajzën dhe shkoi në shkollë me të përpara se Lisa të transferohej në Köniz. “Lajmi ishte një tronditje e madhe – për mua dhe të gjithë miqtë e mi në lagje. Lisa ka luajtur gjithmonë me fëmijët tanë. Ajo ishte një vajzë shumë e ëmbël dhe e hareshme”, thotë ajo për Blick. “Ajo më thërriste gjithmonë Isabella. Gjithmonë kam menduar se është kaq e ëmbël”, thotë 36-vjeçarja.

Tetë-vjeçarja ishte gjithashtu një mysafire i mirëpritur në shtëpinë e Mumenthalers. Si të shtunën e kaluar. “Ajo në mënyrë spontane erdhi tek ne për të luajtur. Ajo ishte gjithmonë shumë e lumtur me ne”, thotë nëna. Lisa dhe Luana luajtën me kukullat barbie dhe vizatuan. Dhe: "Unë kam ende një vizatim të saj që ajo e ka harruar." Është një zemër me të gjitha ngjyrat e ylberit.

Image
Isabelle Mumenthaler (36) e njihte Lisa M. (†8). Të shtunën vajza po vizitonte vajzën e saj dhe vizatoi këtë zemër.

 

Që nga ngjarja, nëna dhe dy fëmijët e saj kanë pasur shumë frikë të dalin jashtë. “Mezi flej dhe dëgjoj zhurma. Jam shumë keq”. Të mërkurën në mbrëmje, nëna i tregoi së bijës se çfarë ka ndodhur me Lizën. “Ne shikuam fotot e vjetra të të dyve bashkë. Tani kemi vetëm kujtime të mira”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat