Shqiponja Isufi dyshohet se u vra nga bashkëshorti i saj, Policia zvicerane nis hetimet

Zvicra

Shqiponja Isufi dyshohet se u vra nga bashkëshorti i saj, Policia zvicerane nis hetimet

Nga: M.L. Më: 29 shtator 2022 Në ora: 13:42
Shqiponja Isufi

Ekonomistja 41-vjeçare Shqiponja Isufi nga Bergdietikon AG dyshohet se ka qenë viktimë e femicidit. Kjo ka trazuar diasporën shqiptare.

Në Bergdietikon, dyshohet një burrë vrau gruan e tij të dielën. E ndjera është 41-vjeçare, nënë e dy fëmijëve S.I, shkruan gazeta zvicerane 20min.ch transmeton “Bota sot”.

Të dielën, një grua u gjet e vdekur në banesën e saj në Bergdietikon AG. Policia arrestoi një burrë. Prokurori publik dyshon për vrasje. Siç mëson 20 minuten, viktima është 41-vjeçarja SI* Nënë e dy fëmijëve dhe një ekonomiste e pedagoge në Universitetin e St. Gallenit.

“Jemi thellësisht të prekur nga vdekja e zonjës I”, thotë një zëdhënës duke iu përgjigjur gazetës.

Image
Ekonomistja 41-vjeçare Shqiponja Isufi nga Bergdietikon AG dyshohet se ka qenë viktimë e femicidit. Kjo po e trazon diasporën shqiptare.

Familja vajton në rrjetet sociale: “Sot humbëm vajzën dhe fëmijët humbën nënën e tyre të dashur. Qoftë i përjetshëm kujtimi për ty”, thuhet ndër të tjera në një postim në Facebook. Dhe vëllai i viktimës shkruan: “U prehtë në paqe shpirti yt motër”.

Sipas policisë kantonale të Aargaut, qendra e thirrjeve emergjente mori një raport të dielën në mëngjes se një grua në Bergdietikon ishte mbyllur në banjën e saj dhe nuk iu përgjigj thirrjeve të anëtarëve të familjes. Punonjësit e shpëtimit që mbërritën shpejt mund të kishin thyer derën me shpejtësi, por gruan 41 vjeçare e gjetën të vdekur.

Rrethanat dhe sfondi i paqartë

Hetimet që filluan më pas zbuluan mungesë qartësie rreth situatës së konstatuar. Për këtë arsye është urdhëruar autopsia e trupit. Gjurmët dhe rezultatet e ekspertizës mjeko-ligjore tregojnë për ndikim të jashtëm.

Image
Policia arrestoi një burrë

Si rezultat i hetimeve është arrestuar një 47-vjeçar zviceran i afërt me të ndjerën. Prokuroria publike ka hapur procedurë penale për vrasje me dashje dhe ka kërkuar paraburgim në Gjykatën e Masave të Detyrueshme. Është prezumimi i pafajësisë. Rrethanat e sakta dhe sfondi janë ende të paqarta dhe janë objekt i hetimeve në vazhdim.

Image
Sipas policisë së kantonit Aargau, rrethanat e sakta dhe sfondi janë ende të paqarta dhe janë objekt i hetimeve në vazhdim.
Image
Foto nga vendngjarja

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat