Tri mesazhet e Gabriel Escobarit

Aktuale

Tri mesazhet e Gabriel Escobarit

Më: 27 janar 2022 Në ora: 23:00
Gabriel Escobar

Kreu i PSD-së Dardan Molliqaj ka folur për intervistën që Gabriel Escobar, i dërguari i Presidentit Joe Biden për Ballkanin Perëndimor.

Sipas Molliqajt, janë tri mesazhe të qarta që ka dhënë Escobar për Qeverinë e Kosovës, e që janë dialogu, sovraniteti i Kosovës dhe Asociacioni i komunave serbe.

“Escobar në intervistën për Reportin, ka thënë thënë disa gjëtra të rëndësishme, e para: Për SHBA-në, dilaogu është i domosdoshëm, e dyta që Kosova është shtet i pavarur dhe sovran e ka konfirmuar dhe e treta për çështjen e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, e që rikonfirmonë se Qeveria e Kosovës duhet ta bëjën një Asociaion për të cilin është zotuar”, tha Molliqaj.

Ai tha se është e rëndësishme që Escobar ka rikonfimuar se Status Quoja është e dëmshme për Kosovën.

“Përgjigja e Escobarit ka qenë shumë indicative dhe ne besojmë që kjo është rruga e duhur, ai e ka kritikuar një rrugë që ka kritikuar edhe PSD-ja, e që është Statu quoja, sepse po ikin rinia dhe po zbrazet Kosova”, shtoi Molliqaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat