​Bilek: Dialogu e vizat janë procese të ndara

Aktuale

​Bilek: Dialogu e vizat janë procese të ndara

Më: 4 korrik 2022 Në ora: 18:40
Foto ilustrim

Udhëheqësi i Ambasadës çeke në Prishtinë Pavel Bilek ka deklaruar se Kosova dhe Serbia duhet të bëjnë më shumë në procesin e dialogut, pasi aktualisht ka ngecje.

Ai tha se progresi i integrimeve evropiane të Kosovës është i ndërlidhur me rezultatin e dialogut.

“Duhet të bëhet më shumë nga të dyja palët”, theksoi ai.

Bilek më tej premtoi se presidenca çeke do ta ketë në prioritet dialogun, duke shtuar se në përafrimet e qëndrimeve në mes të Kosovës e Serbisë më së miri e dinë përfaqësuesit e Kosovës dhe të Serbisë, por që, sipas tij, marrëveshja gjithëpërfshirëse do të zgjidhte të gjitha çështjet, si dhe njohjen reciproke.

“Marrëveshja gjithëpërfshirëse në sytë e Republikës Çeke është një marrëveshje që do të zgjidhte të gjitha çështjet, si edhe njohjen reciproke”, tha Bilek në RTKLive.

Për sa i përket liberalizimit të vizave ai shtoi se është i ndarë si proces me çështjet tjera, duke përfshirë dialogun mes Kosovës e Serbisë, në integrimet evropiane.

"Liberalizimi i vizave është proces i ndarë, por në integrimet evropiane Kosova ka detyrime që duhen plotësuar, andaj është i ndërlikuar procesi i zgjerimi të BE-së”, tha Bilek.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat