Hovenier e cilëson produktiv takimin e Kurtit me O’Brien ku u fol për themelimin e Asociacionit

Aktuale

Hovenier e cilëson produktiv takimin e Kurtit me O’Brien ku u fol për themelimin e Asociacionit

Më: 24 prill 2024 Në ora: 19:36
Foto ilustrim

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, e ka cilësuar si produktiv takimin e kryeministrit Albin Kurti me Ndihmëssekretarin amerikan të Shtetit, James O’Brien.

Hovenier tha se ShBA-të presin nga Kosova dhe Serbia që të përmbushin të gjitha obligimet e marra në kuadër të dialogut të lehtësuar nga BE-ja.

Në takimin që pati me Kurtin, O’Brien tha se Shtetet e Bashkuara mbështesin rrugën e Kosovës drejt integrimeve euroatlantike.

“Për të ecur përpara, nevojitet zbatimi i marrëveshjeve të ndërmjetësuara nga BE-ja, duke përfshirë përparimin urgjent mbi Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Diskutova hapat pozitivë të nevojshëm me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti”, shkroi O’Brien.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat