Paga e një basketbollistit deri 8 mijë euro, ja sa paguhet një volejbollist në Kosovë 

Basketboll

Paga e një basketbollistit deri 8 mijë euro, ja sa paguhet një volejbollist në Kosovë 

Nga: Kemajl Goca Më: 28 janar 2022 Në ora: 13:47
Paga e një basketbollistit deri 8 mijë euro, ja sa paguhet një volejbollist në Kosovë 

Basketbolli dhe volejbolli sa i përket pagave janë sikur dita me natë!

Basketbollistët dhe trajnerët paguhen me paga jashtëzakonisht të mira!

“Një basketbollist e ka pagën 8 mijë euro, një tjetër 6 mijë, një trajner 5 mijë, paga më e vogël sillet 3-4 mijë euro, po flasë për lojtarë të mirë. Një numër i madh i basketbollistëve marrin paga të mira”, tha një trajner i basketbollit që drejton një ekip, por nuk pranon që t’i zbulohet emri.

“Ka 500/600 vendore deri te jashtit 1.000 euro plus. Kjo 1 mijë euro është ndonjë lojtare, dy a tri!   Më e vogla është 300 euro. Po flasim për femra, të meshkujt më keq është”, tha për gazetën “Bota sot” një trajner i volejbollit që drejton një ekip, që nuk do t’i përmendet emri! 

Këto janë të dhëna të sakta, basketbolli paguhet super mirë, ndërsa volejbolli mbahet disi me paga!

Federata e Volejbollit e Kosovës është e renditur në vend të dytë në Kategorinë A nga Komiteti Olimpik i Kosovës, ndërsa FBK e pesta! Me paga basketbolli prijnë bindshëm, shumë sporte i lakmojnë!
 
Kategoria A
Federata e Xhudos e Kosovës 83.35 
Federata e Volejbollit e Kosovës 79.56
Federata e Karatesë e Kosovës 78.501
Federata e Hendbollit e Kosovës 78.093
Federata e Basketbollit e Kosovës 78.05
Federata e Futbollit e Kosovës 76.61

Kategoria B
Federata e Boksit e Kosovës 65.16
Federata e Mundjes e Kosovës 65.14
Federata e Sportit Shkollor e Kosovës 64
Federata e Atletikës e Kosovës 62,6117
Federata e Pingpongut e Kosovës 60.33
Federata e Notit e Kosovës 54.68
Federata e Gjimnastikës e Kosovës 53.03
Federata e Tenisit e Kosovës  51.42

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat