Cicely Tyson, modelja dhe aktorja me ndikim vdes në moshën 96 vjeçare

Bota e Yjeve

Cicely Tyson, modelja dhe aktorja me ndikim vdes në moshën 96 vjeçare

Më: 29 janar 2021 Në ora: 09:14
Cicely Tyson

Modelja e njohur ka vdekur në moshën 96 vjeçare.

Cicely Tyson, aktorja ikonike dhe me ndikim, vdiq në moshën 96 vjeç.

Cicely Tyson, një ikonë e vlerësuar me çmime e skenës dhe ekranit që theu barrierat për aktoret zezake me dinjitet më të lartë, vdiq të enjten, konfirmoi menaxheri i saj i vjetër Larry Thompson.

Image

Ajo ishte 96 vjeçe ndërsa në deklaratën familjare nuk u zbuluan shkaqet e vdekjes.

Ajo luajti ish-skllevër, ikona të të drejtave civile, korrupsione aksionesh, besëlidhës, nëna dhe gra të tjera të komplikuara – duke sjellë një ndjenjë thellësie, fisnikërie dhe hiri për çdo personazh.

Lista e filmave të saj përfshin disa nga filmat dhe shfaqjet televizive më të famshme që shfaqin gratë me ngjyrënë rolet kryesore: “Sounder” (1972), “Autobiografia e Miss Jane Pittman” (1974), “Roots” (1977), “The Marva Collins Story “(1981),” Gratë e Brewster Place “(1989) dhe” Ndihma “(2011).

Image

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat