U kritikua që bëri simbolin e shqiponjës në “Eurovision 2021”, Gjon’s Tears tregon për herë të parë arsyen

Bota e Yjeve

U kritikua që bëri simbolin e shqiponjës në “Eurovision 2021”, Gjon’s Tears tregon për herë të parë arsyen

Më: 25 maj 2021 Në ora: 12:34
Gjon Muharremaj

Gjon Muharremaj ishte shqiptari që përfaqësoi Zvicrën në “Eurovision 2021”, me këngën “Tout L’Universe”.

I njohur me emrin artistik Gjon’s Tears, ai arriti të renditej i treti në natën finale.

Artisti bëri simbolin e shqiponjës dykrenare në momentin që mësoi se Shqipëria e kishte vlerësuar me 12 pikë.

Image

Mirëpo, kjo gjë nuk është pritur mirë nga serbët. Mediat e këtij vendi shkruanin se ky veprim ishte ‘provokim i qartë’ e madje ‘skandal’ dhe se këngëtari duhet të diskualifikohej.

Veprimi i Gjonit ngjalli shumë reagime edhe në rrjete sociale, ku mori një mori sharjesh dhe ofendimesh nga individë që kërkonin skualifikimin e tij.

Pas gjithë kësaj zhurme, Gjoni ka folur për herë të parë për këtë ngjarje dhe ka zbuluar arsyen pse e bëri simbolin.

Image

“Nuk e kuptoj shqetësimin. Unë doja thjesht të falënderoja Shqipërinë. Shqiponja dykrenare është simbol i Shqipërisë.

Ju keni qëndruar gjithmonë pas meje… keni qenë gjithmonë krenarë për mua. Jam shumë i lumtur për këtë gjë dhe kjo ishte mënyra ime e falënderimit”,- është shprehur Gjoni gjatë intervistës në emisionin televiziv “Glanz & Gloria”.

Image

Familja e Gjonit prej vitesh jeton në Zvicër, por prejardhjen e kanë babai nga Kosova e nëna nga Shqipëria.

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat