Itali/Katër shpërthime me lëndë plasëse në 10 ditë, lidhja e ngjarjeve të rënda me 33 vjeçarin shqiptar

Diaspora

Itali/Katër shpërthime me lëndë plasëse në 10 ditë, lidhja e ngjarjeve të rënda me 33 vjeçarin shqiptar

Më: 10 janar 2022 Në ora: 19:52
Foto ilustrim

Shpërthimet me lëndë plasëse janë rikthyer sërish ndaj bizneseve në Foggia të Italisë. Sipas hetuesve italianë përgjatë këtyre ditëve që kur ka nisur viti 2022, kanë ndodhur 4 shpërthime, ku për disa prej tyre akuzohet një 33-vjeçar shqiptar. 

Shpërthimi i fundit ishte këtë fundjavë përpara restorantit Poseidon në Vico Ciancarella, në qendrën historike të Foggias. Shpërthimi me lëndë plasëse dëmtoi vetëm pjesën e jashtme të grilave të këtij biznesi. Nga ana e tyre hetuesit janë duke këqyrur pamjet e kamerave të sigurisë të biznesit por edhe të banesave aty pranë.

Pronari i “Poseidon” është po i njëjti me atë të kompanisë Coffeè 0861 që merret me shpërndarjen e kafesë, të cilit të premten e kaluar i shpërtheu në flakë edhe furgoni, shkruan Corriere Della Sera. 

Ky biznes është i njohur edhe për sulmin me tritol që pësoi më 12 nëntor 2019, kur persona të panjohur e hodhën në erë duke shkaktuar dëme të mëdha. Sipas hetuesve italianë, pas sulmit të fundit në Foggia besohet se qëndron një 33 vjeçar shqiptar i cili u arrestua në prill të vitit 2020. Arrestimi i tij erdhi pasi dyshohej për shpërthimin me tritol të nëntorit 2019.

Shpërthimi në fundjavës shënon sulmin e katërt që nga fillimi i këtij viti, në Itali dhe veçanërisht në provincën e Foggias që nga fillimi i këtij viti.

Më 3 janar, në një distancë të shkurtër nga njëra-tjetra, shpërthyen dy lëndë plasëse përpara një parfumerie dhe një dyqani makinash në San Severo. Ndërsa në Foggia më 5 janar, një sasi tritoli shpërtheu përpara një dyqani lulesh në via Guido Dorso jo shumë larg stadiumit dhe e fundit shpërthimi ndaj restorant posiedon këtë fundjavë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat