Parlamenti Europian, rezolutë kundër Superligës dhe Botërorit çdo dy vjet

Futboll

Parlamenti Europian, rezolutë kundër Superligës dhe Botërorit çdo dy vjet

Më: 23 nëntor 2021 Në ora: 19:36
Parlamenti Europian, rezolutë kundër Superligës dhe Botërorit çdo dy vjet

Parlamenti Evropian miratoi këtë të martë një rezolutë gjithëpërfshirëse mbi politikën sportive të BE-së dhe bëri thirrje për veprime ligjore për të mbrojtur sportin nga kërcënimi i garave të shkëputura siç ishte konceptuar Superliga e Europës.

E propozuar nga eurodeputeti Tomasz Frankowski, ish-lojtar i kombëtares polake, rezoluta u miratua nga shumica dërrmuese e anëtarëve të Parlamentit Europian nga 27 shtetet anëtare të Bashkimit. UEFA – thuhet në një shënim – mirëpret rezolutën, një hap i rëndësishëm përpara në zhvillimin e modelit evropian të sportit të bazuar në vlera, solidaritet dhe merita.

“Raporti Frankowski” përfshin rekomandime specifike dhe të zbatueshme në fusha të rëndësishme si qeverisja e mirë, solidariteti, barazia gjinore, diversiteti dhe të drejtat themelore, integriteti, futbolli bazë, qëndrueshmëria, shëndeti dhe mirëqenia.

Si një institucion kyç politik, Parlamenti i Bashkimit Europian është i bindur për kërcënimet kryesore me të cilat përballet sporti në kontinentin tonë. Eurodeputetët dënojnë ashpër garat separatist, siç është e ashtuquajtura Superligë, sepse ato minojnë vlerat dhe parimet e sportit europian, duke menduar vetëm për interesat e elitës dhe përfitimin, pa marrë parasysh vendimmarrjen gjithëpërfshirëse.

Parlamenti Evropian kundërshton gjithashtu propozimin e fundit për një Kupë Bote një herë në dy vjet, duke u kërkuar organizatave sportive të respektojnë frekuencën aktuale të ngjarjeve të mëdha sportive ndërkombëtare. Rezoluta gjithashtu bën thirrje për zhvillimin e kornizave rregullatore për të modernizuar sistemet e transferimit të lojtarëve dhe për të përmbushur nevojat, standardet dhe objektivat specifike të Evropës. UEFA do të punojë së bashku me federatat e futbollit dhe aktorët kryesorë të futbollit europian – tifozët, lojtarët, klubet dhe ligat – për të arritur objektivat e rezolutës dhe për të zbatuar rekomandimet e saj.

Organet dhe institucionet drejtuese të sportit duhet gjithashtu të vazhdojnë të punojnë ngushtë së bashku për të adresuar prioritetet e Europës, qëllimet e politikave publike dhe rezultatet sociale.

Për më tepër, raporti “njeh përpjekjet e bëra nga organizatat dhe federatat për të siguruar zbatimin e parimeve të qeverisjes së mirë në sport”.

Në këtë kontekst, UEFA ftoi autorin e rezolutës dhe bashkëkryetarin e grupit sportiv të Parlamentit Europian, Tomasz Frankowski, të fliste për marrëdhëniet e tij me aktorët kryesorë të futbollit në takimin e ardhshëm plenar të Konventës për të ardhmen e futbollit evropian, që pritet mbahet në fillim të vitit 2022. Duke folur për rezolutën, presidenti i UEFA-s Aleksander Ceferin tha:

“Mesazhi i Parlamentit Europian në emër të qytetarëve është i qartë: Europa dhe evropianët janë fuqimisht kundër projekteve separatiste si Superliga, sepse kërcënojnë vlerat e sportit evropian. Futbolli nuk është një treg i krijuar për përfitime elitare dhe financiare: është një histori suksesi europian që përfiton shoqërinë në tërësi. Ne do të vazhdojmë të punojmë me BE-në për të forcuar dhe mbrojtur sportistin model europian në vendin tonë futboll”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat