Leao ka marrë një lajm të keq

Futboll

Leao ka marrë një lajm të keq

Më: 23 janar 2022 Në ora: 13:05
Leao ka marrë një lajm të keq

Rafael Leao ka marrë një lajm të keq përpara takimit të mbrëmjes së sotme kundër Juventusit, me 22-vjeçarin që pritet ta nisë sfidën e Serie A si titullar për kuqezinjtë e Piolit.

Portugezja Record raporton se Gjykata e Apelit të Lisbonës ka hedhur poshtë kërkesën për të anuluar vendimin e Gjykatës së Arbitrazhit Sportiv në Portugali.

Kjo e fundit ka detyruar sulmuesin e krahut t’i paguajë 16.5 milionë euro Sportingut të Lisbonës si dëmshpërblim për zgjidhjen e njëanshme të kontratës në vitin 2018.

Tifozët e ekipit portugez sulmuan lojtarët në qendrën stërvitore, dhe shumë prej tyre vendosën të largoheshin nga Sportingu. Leao kaloi si lojtar i lirë te Lille në gushtin e vitit 2018, për t’u shitur te Milani një vit më vonë për 30 milionë euro.

Shuma 16.5 milionë euro u vendos në shkallën e pare nga një vlerësim i një eksperti, i cili gjykoi një vlerë midis 15 dhe 18 milionë euro për kompensim, ndërkohë që klauzola e shitjes së tij nga Sportingu ishte 45 milionë euro.

Leao e pësoi për “ndërprerje të paligjshme të marrëdhënies së punës sportive”, ndërsa tani ka mundësinë të ankohet në Gjykatën e Lartë për t’i shpëtuar pagimit të shumës së majme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat