Eintracht barazon rekordin e Chelsea së Sarrit

Futboll

Eintracht barazon rekordin e Chelsea së Sarrit

Më: 19 maj 2022 Në ora: 11:04
Eintracht barazon rekordin e Chelsea së Sarrit

Eintracht Frankfurt fitoi 6-5 me penallti (1-1) përballë Rangers finalen e Europa League që u luajt në Sevilla të Spanjës.

Një ndeshje që dhuroi emocione të forta, zgjati pafund dhe u vendos nga gabimi i Ramsey nga pika e bardhë.

Eintracht rikthen në Gjermani trofeun e Europa League pas 25 vitesh. Ekipi i fundit fitues ishte Schalke 04 (1997), që mposhti Interin falë penalltive në finalen e UEFA-s (ashtu quhej atëherë). Luheshin nga dy finale, secili ekip fitoi 1-0 dhe në fund goditjet nga pika e bardhë vendosën fituesin.

Ndërkohë, Eintracht Frankfurt ka vendosur një rekord shumë të bukur këtë edicion. Djemtë e Oliver Glasner kanë shënuar në secilën prej trembëdhjetë ndeshjeve të luajtura në kompeticion, duke barazuar atë që bëri Chelsea e Maurizio Sarrit në sezonin 18/19.

Vetëm këto dy skuadra e kanë arritur diçka të tillë që kur emri i kompeticionit në vitin 2009 kaloi nga Kupa UEFA në UEFA Europa League.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat